AKTUALITA: Tornádo na Slovensku. Búrky vystrájajú na východe

22.04.2021 o 13:52 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie na Slovensku ovplyvňuje studený front, ktorý na naše územie prináša početné búrky, ktoré sú v oblasti východného Slovenska aj výrazné. Vyskytli sa aj supercely, ktoré priniesli väčšie krúpy.

AKTUALITA: Tornádo na Slovensku. Búrky vystrájajú na východe

V súlade s očakávaniami sa dnes na našom území začínajú vyskytovať výraznejšie búrky. Prvé búrky sa vyskytli už krátko predpoludním a aktuálne búrková aktivita z hodiny na hodinu narastá.

Na Slovensku sa už vyskytlo niekoľko búrok, ktoré pomerne rýchlo vznikli a rýchlo zanikli.

Najsilnejšie búrky sa však vyskytujú na východe Slovenska, kde už priniesli stovky bleskov a nebezpečné sprievodné javy.

Vyskytla sa supercela

Podľa aktuálnych záznamov z detekcie bleskov udrelo na našom území k 13:30 už viac ako 600 bleskových úderov. Búrky sú predovšetkým na východe aj výrazné.

Búrky v oblasti východného Slovenska produkujú aj supercely. Jedna sa vyskytla v oblasti Prešova a druhá v oblasti Gemera.

Krúpy spôsobujú najväčšie problémy

Aktuálne najnebezpečnejším sprievodným javom sú okrem prívalových zrážok aj krúpy. Krúpy v oblasti Moldavy nad Bodvou dosahovali priemer niekoľkých centimetrov a vrstva krúp dokonca zasypala cesty.

V týchto chvíľach sa pomerne intenzívne búrky vyskytujú v oblasti Košíc a Prešova.

Tornádo na Slovensku

Supercelárne búrky, ktoré sa vyskytujú na východe Slovenska priniesli aj trombu, či dokonca tornádo. Tromba sa vyskytla v oblasti obcí: Jasov, Drienovec, Debraď a Moldava nad Bodvou. Tromba je počiatočné štádium tornáda. Lievik sa však nedotkne zemského povrchu. Zábery z tromby nájdete v galérii pod článkom.

Oveľa dramatickejšie to však vyzeralo v oblasti medzi Košicami a Prešovom v oblasti obcí Ortáše a Varhaňovce. Tu sa taktiež začínal vysúvať lievik, avšak ten sa podľa našich informácii krátko aj dotkol zeme. V obci Ortáše spôsobilo tornádo aj škody.

tornádo na východe
tornádo na východe
 

Medzičasom studený front prináša dážď do oblasti severozápadného Slovenska. Búrky sa však budú vyskytovať predovšetkým pred ním, teda pôjde predovšetkým o predfrontálne búrky, ktoré sa vyskytnú najmä na strednom a východnom Slovensku. Polohu a pohyb frontu sledujte TU.

AKTUALIZÁCIA: Na východe išlo o tornádo o sile F0. Video ako vznikalo a galériu fotiek po škodách nájdete v ďalšom článku TU,

Najnovšie správy