AKTUÁLNE: Búrok na Slovensku pribúda. Pri Poprade sa vyskytla aj tromba

07.05.2022 o 14:03 - Dominik Cenkner

Na Slovensku aj dnes vyčíňajú búrky. Tie prvé sa začali tvoriť už pred 11. hodinou, pričom aktuálne búrky sú stále silnejšie. Navyše sme na Slovensku zaznamenali aj trombu.

AKTUÁLNE: Búrok na Slovensku pribúda. Pri Poprade sa vyskytla aj tromba
Trombu zachytili pri Poprade, zdroj: Erika Myers

Prvé búrky sa začali vytvárať v oblasti na severe Slovenska. Konkrétne išlo o oblasť v okolí obce Ždiar v okrese Poprad.

Už v prvých momentoch bolo jasné, že búrky budú naberať na intenzite. Za pár minút totiž detekcie bleskov zaznamenali vyše 100 úderov bleskov.

V týchto chvíľach už na našom území v priebehu dnešného dňa udrelo cez 1430 bleskov. Toto číslo bude s určitosťou ešte narastať, keďže s búrkami treba počítať aj v priebehu najbližších hodín.

Pri Poprade zaznamenali trombu

Práve na severe a na pomedzí stredného a východného Slovenska sú búrky najintenzívnejšie. Sprevádzané sú silnejším vetrom a najmä zrážkami, keď podľa radarových informácií spadlo miestami aj cez 50 mm zrážok.

O intenzite búrok svedčí aj skutočnosť, že pri Poprade popoludní pozorovali trombu. Konkrétne sa tak stalo približne okolo 13. hodiny. A čo je vlastne tromba?

Dnešná tromba pri Poprade, zdroj: Erika Myers
Dnešná tromba pri Poprade, zdroj: Erika Myers
 
Tromba je oblak lievikovitého tvaru, ktorý sa vyskytuje pod základňou búrkovej oblačnosti. Oblak je rotujúci, no sám o sebe neškodný.

V prípade, že by sa dotkol povrchu zeme, išlo by o tornádo. To by už mohlo napáchať aj škody.

Ide o pomerne zriedkavý jav. Napriek tomu ich bežne aj na Slovensku za rok zaznamenáme desiatky.

So svojimi úlovkami sa môžete pochváliť

Na záver len pripomíname, že ak sa vám podarí zachytiť, či už vo forme fotografie alebo videa, niečo zaujímavé s počasím či astronómiou, určite nám to pošlite.

Môžete tak urobiť napr. prostredníctvom tohto odkazu.