AKTUÁLNE: Mexiko zasiahlo veľmi silné zemetrasenie. Vydali aj varovanie pred cunami

19.09.2022 o 20:58 - Dominik Cenkner

Mexický štát Michoacán zasiahlo v utorok podvečer nášho času mimoriadne silné zemetrasenie. Keďže sa epicentrum nachádza pri pobreží, úrady vydali varovanie pred vlnou cunami.

AKTUÁLNE: Mexiko zasiahlo veľmi silné zemetrasenie. Vydali aj varovanie pred cunami
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Centrálnou časťou Mexika otriaslo dnes večer nášho času mimoriadne silné zemetrasenie. Došlo k nemu 5 min po 13. hodine popoludní tamojšieho času. 

Podľa údajov Európskeho stredomorského seizmologického centra malo zemetrasenie silu až 7,3 magnitúdy. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú 7,5.

Epicentrum sa nachádzalo 25 km severovýchodne od mesta Coalcomán de Vázquez Pallares. Žije v ňom okolo 10 000 ľudí.

zdroj: emsc.eu
zdroj: emsc.eu

Varovanie pred cunami

Hypocentrum zemetrasenia sa nachádzalo v hĺbke 60 km. Keďže ide o pobrežnú oblasť, úrady vydali varovanie pred vlnou cunami.

Aj keď úrady varovanie pred cunami na chvíľu odvolali, nateraz je opäť v platnosti. Na pobrežie by mohli udrieť vlny vysoké 1 až 3 metre. Informuje o tom stránka Národnej meteorologickej služby USA.

Zemetrasenie cítili až 600 km ďaleko

To, že zemetrasenie bolo silné, dosvedčuje aj skutočnosť, že ho cítili aj obyvatelia hlavného mesta - Mexiko City. To sa od epicentra nachádza približne 630 km.

Prestrašení obyvatelia vyšli do ulíc. Vážnejšie škody z hlavného mesta zatiaľ nehlásia. Informácie z blízkosti epicentra budeme zhromažďovať a následne vás informovať.

Vystrašení obyvatelia Mexiko City, zdroj: Reuters
Vystrašení obyvatelia Mexiko City, zdroj: Reuters

Zemetrasenie udrelo priamo na výročie

Otrasy, ktoré dnes zasiahli centrálnu časť Mexika udreli v rovnaký deň, v ktorý Mexikom otriasli silné zemetrasenia v rokoch 1985 a 2017.

Pripomeňme, že pri zemetrasení v roku 1985 zahynulo tisíce ľudí a pri zemetrasení v roku 2017 viac ako 350 ľudí.