AKTUÁLNE: Na Slovensku sa sformovala línia búrok. Prináša krupobitie

04.06.2020 o 18:00 - Rimavská Seč - Ľubomír Franko
  • Článok

Na Slovensku sa vo štvrtok podvečer sformovala línia búrok, ktorá siaha od Trenčína až po Tornaľu. Búrky prinášajú prívalové zrážky a krupobitie a postupujú ďalej na severovýchod.

AKTUÁLNE: Na Slovensku sa sformovala línia búrok. Prináša krupobitie

V teplom a vlhkom vzduchu sa pred príchodom teplého frontu sformovali na Slovensku početné búrky. Tie začali vznikať najskôr na juhu stredného Slovenska.

Búrky sa v dobrom strihu vetra (zmena rýchlosti a smeru vetra s narastajúcou výškou) veľmi dobre organizujú, Aktuálne vytvorili už líniu, ktorá siaha približne od Trenčína až po slovensko-maďarské pohraničie pri Tornali.

Búrky sú lokálne aj intenzívne, prinášajú krupobitie a prívalové zrážky. V okrese Rimavská Sobota dosiahli krúpy v priemere okolo 1 cm. 

iRadar
iRadar

Táto línia búrok postupuje a aj bude naďalej postupovať smerom na severovýchod. Postupne sa tak dažďa dočkajú aj v severnej polovici Trenčianskeho kraja, v Žilinskom kraji, v severnej polovici Banskobystrického kraja a neskôr večer aj v Košickom kraji.

Línia búrok by mala začať slabnúť po západe slnka, približne v čase keď sa bude tiahnuť od Žilinského kraja až nad východné Slovensko.

Západ Slovenska by sa dnes už búrok dočkať nemal. Zrážky tam dorazia zajtra s príchodom frontu.

Najnovšie správy