AKTUÁLNE: Na západe sa výdatne rozpršalo. Vo Voderadoch sa objavila výrazná tromba

05.07.2022 o 16:08 - Veronika Salayová

Dnes na naše územie dorazilo ochladenie spolu so zrážkami, čo mnohých potešilo po extrémnej vlne horúčav. Postupujúci studený front sa postaral aj o vznik tromby vo Voderadoch. 

AKTUÁLNE: Na západe sa výdatne rozpršalo. Vo Voderadoch sa objavila výrazná tromba
Voderady. Foto: Jana Gažová/iMeteo FB

Vytúženého dažďa sa dnes dočkali takmer všetci obyvatelia západného Slovenska. Najviac zrážok doteraz spadlo na severnom Záhorí.

V Holíči spadlo v priebehu 3 hodín až 41,1 mm zrážok. Výdatné množstvo spadlo aj v Skalici, kde za 3 hodiny zaznamenali až 33,5 mm zrážok. 

Búrkam sa zatiaľ na našom území nedarí. V predobedňajších hodinách sa vytvorilo pár slabých búrok na slovensko-maďarskom pohraničí, ale búrky nemali dlhé trvanie. Udrelo iba 40 bleskov. 

O niečo zaujímavejší jav sa objavil vo Voderadoch, kde pozorovali pomerne výraznú trombu okolo 14.00 hod. Tromba bola dobre formovaná a lievik bol pomerne dlhý. K dotyku so zemou však nedošlo, takže nemožno hovoriť o tornáde, iba o výraznej trombe.

Tromba sa dnes objavila aj v Jaslovských Bohuniciach okolo 14.30 hod., ako nás informovala naša čitateľka. 

Jaslovské Bohunice. Foto: Lucia Sviteková/iMeteo FB
Jaslovské Bohunice. Foto: Lucia Sviteková/iMeteo FB

Rozprší sa aj na východe

Pršať na našom území nateraz neprestáva. Postupujúci studený front mieri viac na východ, takže vytúžený dážď sa dostáva aj na stredné Slovensko a neskôr večer a v noci dorazí aj na východ, kde sucho v týchto dňoch dosahuje už extrémne hodnoty. 

Za studeným frontom treba na našom území počítať aj s chladnejším vzduchom, ktorý tu bude prúdiť niekoľko dní, takže opätovné horúčavy nateraz neočakávame, práve naopak.

Zo dňa na deň sa bude ochladzovať, avšak horúčavy sa v priebehu budúceho týždňa zrejme vrátia v plnej sile, ako naznačujú aktuálne prognózy a modely. 

Viac o vývoji teplôt na našom území nájdete TU