AKTUÁLNE: Padol absolútny teplotný rekord zimy. Namerali sme +21 °C

25.02.2021 o 15:03 - Peter Minárik

Na Slovensku je dnes mimoriadne teplo a to až tak, že bola pokorená vôbec historicky najvyššia zaznamenaná teplota na našom území počas všetkých zím.

AKTUÁLNE: Padol absolútny teplotný rekord zimy. Namerali sme +21 °C

Počasie na našom území láme rekordy. Teploty sú na súčasnú ročnú dobu nezvyčajne vysoké. Treba si totiž uvedomiť, že ešte stále máme na našom území zimu. 

Obdobie meteorologickej zimy trvá od 1. decembra do 28. februára. Stále sa tak nachádzame v tomto zimnom období a dnes sme vôbec na našom území zaznamenali najvyššiu nameranú teplotu všetkých zím.

Môže za to príliv veľmi teplého vzduchu, ktorý na naše územie prúdi od juhozápadu až z oblasti Sahary po zadnej strane tlakovej výše.

Najvyššia teplota bola nameraná na meteorologickej stanici SHMÚ v Hurbanove, kde teplota dosiahla +20,7 °C.

Táto hodnota prekonala absolútny teplotný rekord všetkých zím, ktorý doteraz držali stanice Žihárec a Hurbanovo, kde 28.2.2019 namerali teplotu na úrovni +20,6 °C. Dnes tak bol pokorený rekord o jednu desatinu.

Teplo je však aj na ďalších staniciach Slovenska, kde padajú denné rekordy. Nad +20 °C je opäť v Prievidzi a teplo je predovšetkým na Hornom Ponitrí, na Považí a v Podunajskej nížine.

dnešné teploty o 13:00, zdroj: SHMÚ
dnešné teploty o 13:00, zdroj: SHMÚ

Takéto teploty, aké dnes na Slovensku zaznamenávame nemajú obdobu. V porovnaní s dlhodobým teplotným normálom pre dnešný deň sú tieto teploty až o 12 °C vyššie. 

V dnešný deň príliv teplého vzduchu vrcholí. Zajtra už bude o čosi chladnejšie, ale stále teplo. Výraznejšie sa ochladí počas víkendu. Vyhliadku teplôt na víkend nájdete TU.