AKTUÁLNE: Supercela na západe. Vytvorila sa tromba

28.05.2019 o 18:51 - Marcelová - Ľubomír Franko

Búrky sa dnes na Slovensku tvoria vo veľmi priaznivom prostredí. Silný strih vetra pomáha tvorbe búrok so supercelárnou štruktúrou. Supercela v Komárne vyprodukovala o 18-tej hodine trombu.

AKTUÁLNE: Supercela na západe. Vytvorila sa tromba

Nádherný príklad supercelárnej búrky bol dnes o 18-tej pozorovaný východne od Komárna. Búrka sa vytvorila približne v oblasti Komárna a postupovala ďalej na východ. 

Na radarových snímkach sme mohli pozorovať viditeľné črty supercelárnej búrky. Vieme, že supercely majú vyvinutý výrazný výstupný prúd. Práve v jeho blízkosti sa štandardne pri supercelách vyskytujú tornáda.


zdroj: SHMÚ

Aj na búrke pri Komárne sme mohli pozorovať takzvaný ,,week echo region (WER)". Ide o časť búrky, v ktorej sa nachádza silný výstupný prúd. V tejto časti pozorujeme vo výške dvoch kilometrov (v animácii 2KM) nad zemou žiadnu alebo veľmi malú radarovú odrazivosť. Zároveň sa nad touto oblasťou nachádza vysoká odrazivosť vo vyššej ,,výške" (v animácii MAXIMUM). 

Presne o 18-tej hodine (zhodná s časom radarových snímok v animácii) bola neďaleko obce Marcelová, východne od Komárna) pozorovaná výrazná tromba. Podľa našich informácii nedosiahla zemský povrch a preto sa nejedná o tornádo. 

Ak máte ďalšie fotografie či videá z oblasti, môžete nám ich zaslať na náš web: