AKTUÁLNE: V Belgicku a v Nemecku hrozia tornáda. Prvé sa už vyskytlo

10.05.2020 o 17:47 - Peter Minárik
  • Článok

Studený front, ktorý aktuálne postupuje veľmi pomaly smerom k východu a tiahne sa aj cez Francúzsko a Nemecko prináša búrky a zrážky. Meteorológovia varujú pred tornádami. 

AKTUÁLNE: V Belgicku a v Nemecku hrozia tornáda. Prvé sa už vyskytlo
ilustračné foto

Na studenom fronte sa v západnej a v strednej Európe tvoria početné prehánky a búrky. Podľa aktuálnych sondážnych meraní sú veľmi vhodné podmienky pre vznik tornáda. Tie hrozia v Belgicku a v Holandsku.

Meteorologická služba Estofex varuje pred možnosťou výskytu tornád v oblasti južného Belgicka a v západnej časti Nemecka, kde sa tvoria početné búrky. 

Konkrétne sa môže vyskytnúť landspout, čo je druh tornáda. Ten nie je spojený s mezocyklónou. Vďaka strihu vetra, kedy fúka pri zemi vietor s inou rýchlosťou ako vo vyšších vrstvách vzniká horizontálny vír. Tento vír je zatiaľ horizontálny do doby, keď napríklad nad týmto vírom začne vznikať oblačnosť a vďaka výstupným prúdom do oblačnosti horizontálny vír premenia na vertikálny.

Takéto tornádo sa už vyskytlo v Antverpách, krátko po 15:00. 

Pred tornádom varuje aj nemecká meteorologická služba DWD. Tá varuje predovšetkým Severné Porýnie-Vestfálsko a Dolné Sasko.

Najnovšie správy