AKTUÁLNE: Žilinu zaplavilo. Mesto vyhlásilo 3. povodňový stupeň

18.06.2020 o 16:44 - Žilina - Peter Minárik
  • Článok

Intenzívne zrážky zasiahli Žilinu. Mesto Žilina bojuje s povodňou. Po intenzívnom lejaku sa viaceré časti mesta ocitli pod vodou. Na mnohých miestach zasahujú hasiči.

AKTUÁLNE: Žilinu zaplavilo. Mesto vyhlásilo 3. povodňový stupeň

Článok bol aktualizovaný o 17:04:

Mesto Žilina sa po výdatných zrážkach ocitlo pod vodou. Vyliali sa malé potoky a riečky a kanalizácia v celom meste nestíhala odvádzať vodu. Viaceré časti mesta sa ocitli pod vodou.

Oblasť Žiliny zasiahla krátko po 15:00 stacionárna búrka. Tá veľa bleskov nepriniesla. Počet bleskov by sme mohli zrátať na prstoch jednej ruky, avšak táto búrková bunka bola význačná tým, že išlo o tzv. stacionárnu búrku.

Stacionárna búrka sa veľmi pomaly pohybuje, v tomto prípade nad mestom doslova stála a prinášala tak prívalový lejak. Oficiálna zrážkomerná stanica SHMÚ zaznamenala len 27 mm zrážok, avšak dáta zo súkromných staníc sú zaujímavejšie. 

Zasiahnutá bola predovšetkým severná a východná časť mesta Žilina. Zrážkomerná stanica v Tepličke nad Váhom zaznamenala celkovo až 72,9 mm zrážok. Zrážkomerná stanica v Budatíne zasa zaznamenala 54,4 mm.

Nad mestom Žilina sa tak obloha doslova roztrhla. Intenzívne zrážky, ktoré priniesli 70 litrov vody na meter štvorcový pôdy nemala šancu pôda absorbovať.

V mestskej časti Bôrik sa vylial potok Všivák, ktorý zaplavil nadzemné parkovisko s niekoľkými autami. Zaplavené sú aj cesty Obvodová, či Kamenná ako aj miestne ulice. V meste nasadili všetky hasičské jednotky.

Najkritickejší stav je podľa webu Žilinak.sk v žilinských mestských častiach Vranie, Budatín a Považský Chlmec.  Vedenie mesta aktuálne koordinuje záchranné a zabezpečovacie práce v dotknutých častiach.

Mesto Žilina vyhlásilo 3. stupeň povodňovej aktivity.

Najnovšie správy