AKTUÁLNE: Zima mieri na Slovensko. Sneženie sa pridá budúci týždeň

09.01.2021 o 14:16 - Peter Minárik
  • Článok

Naše územie čaká nástup zimného počasia. Pred nami sú mrazivé dni ku ktorým sa pridá aj sneženie. Zimná epizóda počasia tak skoro z nášho územia neodíde.

AKTUÁLNE: Zima mieri na Slovensko. Sneženie sa pridá budúci týždeň

Na naše územie konečne prichádza zima, ktorá by sa tu mala udržať dlhšie obdobie. Nepôjde len o pár dňový záchvev zimy, ale o periódu chladnejšieho a mrazivého počasia, ktoré prinesie so sebou aj sneženie.

Sneženie by sa malo objaviť aj v tých najnižších polohách a spolu s celodennými mrazmi, ktoré sa objavia aj v mestách a v obciach dokreslí sneženie pravú zimnú atmosféru.

V zimnom charaktere počasia sme však už teraz. Do našej oblasti prúdi od severozápadu chladnejší vzduch a aktuálne teploty na našom území sú na úrovni dlhodobého normálu. V nasledujúcich dňoch sa však ešte viac ochladí.

Nad severnú Škandináviu sa postupne dostáva stred tlakovej níže z Grónska, ktorá nasledujúce dni bude postupovať veľmi pomaly cez Škandináviu smerom nad Balkán a následne nad východnú Európu.

Naše územie sa tak stále bude nachádzať na jej okraji a zadnej strane po ktorej bude do našej oblasti od severozápadu prúdiť chladný vzduch.

Do utorka nás čaká prevažne premenlivé počasie s minimom zrážok. Vplyvom stabilného a bezveterného počasia budú teploty na Slovensku klesať poriadne nízko. Denné teploty sa budú pohybovať v intervale od -3 do +3 °C a nočné od -4 do -10 °C, no v dolinách a v kotlinách môže byť až do -15 °C.

Nasledujúce mrazivé dni, tak prinesú postupné zamŕzanie vodných plôch a pôdy. Tým, že pôda premrzne, tak sa pripravia vhodné podmienky na to, aby sa prípadná snehová nádielka udržala a tá by nad naše územie mala prísť už v utorok.

Do našej oblasti začne od severozápadu postupovať frontálny systém, ktorý na mnohé miesta nášho územia prinesie sneženie.

Snežiť bude od utorkového večera až do stredy. V stredu sa zrážky postupne sústredia na severné a východné Slovensko, kde sa budú udržiavať aj nasledujúce dni.

Nasnežiť by od polovice budúceho týždňa malo na mnohých miestach nášho územia a to niekoľko centimetrov. Na severe a východe môže výška nového snehu prekročiť aj hranicu 10 cm. Ešte viac snehu sa očakáva na severných návetriach hôr, nakoľko k nám bude prúdiť studený a vlhký vzduch, ktorý sa práve tu bude prejavovať. 

Slovensko tak čaká studené počasie s mrazivými dňami, ktoré tak skoro neskončí. K mrazivým dňom sa pridá aj sneženie a takto by to malo vyzerať minimálne do poslednej januárovej dekády. Vývoj počasia deň po dni nájdete TU.

Najnovšie správy