Babie leto zotrvá ešte dlho. V stredu ho preruší front

15.10.2019 o 10:35 - Ľubomír Franko
  • Článok

Počas víkendu dorazilo na naše územie výraznejšie oteplenie. V stredu preruší slnečné počasie studený front. Za ním k nám prenikne o niečo chladnejší vzduch, no teploty zostanú aj naďalej nadpriemerné. 

Babie leto zotrvá ešte dlho. V stredu ho preruší front

Po zadnej strane tlakovej výše so stredom nad Balkánskym polostrovom začal do oblasti strednej Európy počas víkendu prenikať veľmi teplý vzduch.

Teploty boli aj na našom území nadpriemerné a to predovšetkým v pondelok, kedy sme na našom území zaznamenali teploty od +20 do +25 °C. Najteplejšie bolo podľa dostupných informácií v Prievidzi, kde s teplotou +25,2 °C zaznamenali letný deň.

Teplé počasie preruší studený front

Séria teplotne vysoko nadpriemerných dní bude prerušená v stredu. Cez naše územie postúpi v brázde nízkeho tlaku vzduchu od západu studený front. Ten postupne prinesie zrážky na viaceré miesta. Očakávajú sa najmä v západnej polovici Slovenska, no nemali by byť výrazné. Napršať by malo len do 5 mm.

Studený front by mal ochladiť najmä západ Slovenska, kde sa v priebehu stredy výraznejšie ochladí. Zatiaľ, čo na strednom (s výnimkou Kysúc a Oravy) a východnom Slovensku budú teploty od +17 do +22 °C, na západe budú teploty podstatne nižšie, len od +12 do +17 °C. 

Predpoveď maximálne dennej teploty na stredu
Predpoveď maximálne dennej teploty na stredu

Teploty zostanú nadpriemerné, Babie leto nekončí

Teploty síce po prechode studeného frontu klesnú, no aj naďalej zostanú teplotne nadpriemerné. Od stredy by sa do nadvlády mala opäť dostať tlaková výš, ktorá prinesie stabilné, slnečné a teplé počasie.

Synoptická situácia vo štvrtok
Synoptická situácia vo štvrtok

Modely sú v tejto predpovedi konzistentné a momentálne očakávajú, že teplé počasie by malo vydržať aspoň do polovice nasledujúceho týždňa. 

Najnovšie správy