Blesky majú 5 mŕtvych. Počet zranených stúpol nad 100

22.08.2019 o 21:33 - P.M.
Článok

Po dnešných búrkach v Tatrách stúpol počet obetí na 5 a počet zranených po údere bleskov stúpol nad 100.

Blesky majú 5 mŕtvych. Počet zranených stúpol nad 100
zdroj: TVN24.pl

Dnešné intenzívne búrky v Tatrách si vyžiadali už 5 obetí. Jedna obeť je zo slovenskej strany Tatier a ďalšie štyri z poľských Tatier. Spolu blesky zranili viac ako 100 ľudí.

Po dnešných búrkach v Tatrách zasahovali najskôr slovenskí záchranári. Tí boli privolaní k českému páru, ktorý zasiahol blesk. Žena skončila so zraneniami, no jej partner úder blesku neprežil. Následne bola povolaná ďalšia záchranná skupina ku slovenskému turistovi, ktorého taktiež zasiahol blesk. Ten utrpel šok a bol prevezený do nemocnice. 

Oveľa tragickejšie následky majú dnešné búrky na poľskej strane Tatier, kde ide o najväčšiu tragédiu za uplynulé desaťročia. Búrky sa do Tatier prihnali nečakane.

V oblasti horského masíva Giewont na ktorom stojí železný kríž, ktorý je preslávený tým, že do neho pravidelne udierajú blesky zasiahol blesk skupinu ľudí. Podľa výpovedí ľudí však blesk udrel do reťaze okolo ktorej sa nachádzalo množstvo ľudí. 

Kríž na vrchole masívu, ktorý je známy tým že do neho často udierajú blesky, foto: Mária Považaiová Marcibálová
Kríž na vrchole masívu, ktorý je známy tým že do neho často udierajú blesky, foto: Mária Považaiová Marcibálová

Úder blesku neprežili štyria ľudia, medzi nimi dve deti vo veku 10 a 13 rokov. Po oznámení o tragédii sa rozbehla obrovská záchranná akcia do ktorej bolo povolaných viac ako 100 záchranárov.

V Zakopanom bol zriadený krízový štáb do ktorého večer prišiel aj poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorý informoval, že v súvislosti s úderom blesku evidujú okrem štyroch mŕtvych aj viac ako 100 zranených.

Poľský premiér informoval, že niekoľko osôb je ešte vo vážnom stave v nemocnici a ďalší potrebujú najmä psychologickú pomoc. Vláda zriadila aj krízovú linku na ktorú môžu ľudia volať.

Záchranári sa na miesto tragédie vydajú zasa zajtra ráno.

Najnovšie správy