Blíži sa také prudké ochladenie, ktoré sa môže zapísať do histórie

06.05.2020 o 19:43 - Peter Minárik
  • Článok

Európu čaká začiatkom týždňa extrémne ochladenie, ktoré sa môže zapísať do histórie. Zatiaľ čo ešte cez víkend nameriame aj +27 °C, v pondelok sa teploty doslova prepadnú nadol aj na Slovensku a príde aj sneženie do nižších oblastí. Do Európy mieri arktický vzduch.

Blíži sa také prudké ochladenie, ktoré sa môže zapísať do histórie

Európski meteorológovia už niekoľko dní sledujú zaujímavý vývoj, ktorý sa črtá na začiatku budúceho týždňa, ako náhodou tesne pred príchodom troch zamrznutých mužov: Pankráca, Serváca a Bonifáca. Ochladenie by mohlo byť poriadne drastické a z letných teplôt sa môžeme dostať až do zimy. Ochladenie bude tak výrazné, že sa teploty prepadnú aj o viac ako 20 °C.

Zatiaľ to tak nevyzerá, ale od štvrtka sa začne v našej oblasti výraznejšie otepľovať. Bude to vďaka rozsiahlej tlakovej výši, ktorá k nám začne pumpovať teplejší vzduch od juhu.

Práve vďaka tomu vystúpia teploty v našej oblasti poriadne vysoko a nielen u nás, ale aj na Balkáne a v okolitých krajinách.

Blížiaci sa predĺžený víkend prinesie celkom stabilné a mimoriadne teplé počasie, pri ktorom sa teploty budú šplhať nad hranicu +25 °C a v najteplejších regiónoch Slovenska sa môžu teploty dostať až k +27 °C. Potom sa však udeje niečo významné.

Cez Európu začne postupovať výrazný studený front za ktorým k nám začne zatekať mimoriadne studený, pôvodom arktický vzduch. Ten zrazí teploty doslova na kolená. O tom, aké výrazné bude ochladenie svedčia dve nižšie uvedené mapky.

Prvá porovnáva očakávanú teploty počas dňa v pondelok, v porovnaní s nedeľou. Môžete vidieť, že pondelňajšie teploty budú v Nemecku, v Česku a v Poľsku aj o 19 °C nižšie ako v nedeľu a na juhozápade Poľska môžu byť teploty v pondelok aj o 22 °C nižšie ako v nedeľu.

očakávaný rozdiel teplôt v pondelok oproti nedeli
očakávaný rozdiel teplôt v pondelok oproti nedeli

Ochladenie a arktický vzduch však bude postupovať ďalej a dostane sa až na severný Balkán. U nás by sme studený vzduch mali pocítiť pravdepodobne v utorok. Ako vidieť na mape, tak na našom území by sa utorňajšie teploty v porovnaní s tými pondelňajšími mali pohybovať o 14 až 20 °C nižšie.

očakávaný rozdiel teplôt v utorok oproti pondelku
očakávaný rozdiel teplôt v utorok oproti pondelku

Oblasť, ktorá bude zasiahnutá ochladením najviac bude severný Balkán v oblasti Slovinska, Chorvátska a Bosny. V tejto oblasti ešte cez víkend budú teploty stúpať k +30 °C, no v utorok bude ledva +10 °C.

Prudké ochladenie samo o sebe nespôsobí veľké problémy, no inak tomu bude v noci. Očakáva sa totiž prepad aj nočných teplôt a tie by mohli klesať pod nulu. Pankrác a Servác by mali priniesť mrazivé počasie a to predovšetkým na sever Slovenska, kde môžu teploty klesať aj k -3 °C.

Z pohľadu zrážok to bude ešte zaujímavejšie. Studený front, ktorý bude postupovať našou oblasťou od nedele sa nad strednou Európou zvlní a bude tak oddeľovať teplotne dve výrazné vzduchové hmoty. 

Takýto obrovský teplotný kontrast spôsobí, že na studenom fronte sa predovšetkým v nedeľu a v pondelok budú tvoriť a vyskytovať intenzívne búrky v regióne celej strednej Európy, vrátane Slovenska.  U nás je najvyššia pravdepodobnosť búrok v nedeľu podvečer a potom v pondelok.

Stále to však nebude všetko. Okrem ochladenia a búrok čaká strednú Európu aj sneženie a práve pred týmto varujú meteorológovia. 

pravdepodobnosť sneženia
pravdepodobnosť sneženia

Ako vidieť na vyššie priloženej mape, tak vďaka arktickému vzduchu, ktorý sa prepadne do regiónu strednej Európy poklesne hranica sneženia. Samotná mapa uvádza pravdepodobnosť výskytu sneženia.

V Poľsku, v Česku, v Nemecku, v Rakúsku, či na severe Slovenska je 50 až 70 % pravdepodobnosť výskytu sneženia a tvorba snehovej pokrývky.

Meteorológovia v Nemecku a v Česku, kde front dorazí najskôr uvádzajú, že sneženie by sa tu malo objaviť od približne 500 m n.m. a ojedinele sa sneh môže objaviť aj nižšie.

Už teraz v týchto krajinách upozorňujú meteorológovia, že studený front môže priniesť na hory až 25 cm čerstvého snehu a sneženie sa očakáva aj v nižších polohách, kde môže pripadnúť aj okolo 15 cm snehu. Najvyššia pravdepodobnosť sneženia je na našom území na severe, kde by sneh mohol taktiež napadnúť aj vo vyššie položených mestách a obciach. 

Keďže stromy sú už zelené a príroda zakvitnutá, tak prípadné výdatné sneženie môže spôsobiť rozsiahle problémy. Vplyvom mokrého snehu môžu padať stromy a komplikácie sa očakávajú v energetike aj v doprave.

Nasledujúce dni tak prinesú do našej oblasti extrémny výkyv počasia. Nakoľko studený front sa bude vlniť a a do pondelka je ešte ďaleko, tak je predčasné hovoriť o podrobnostiach, no mali by ste sa pripraviť na to, že najskôr udrú búrky, ktoré vystriedajú výraznejšie zrážky spolu so snežením a výrazným ochladením.

Najnovšie správy