Bude až +15 °C. Po mrazivom víkende sa vráti jar

23.02.2019 o 21:40 - Peter Minárik

Víkendové počasie prináša veľmi nízke teploty. V nasledujúcich hodinách však bude už oba teplejšie a hneď v prvý pracovný deň sa teploty vyšplhajú až nad +10 °C.

Nad naše územie v uplynulých hodinách prenikol mimoriadne studený vzduch. V dôsledku toho sme napríklad na Lomnickom štíte namerali najnižšiu teplotu počas tejto zimy.

Jazyk studeného vzduchu však nezatiekol len nad naše územie, ale aj nad mnohé oblasti strednej a východnej Európy ako aj Balkánu.

Ako však vidieť na nižšie priloženej animácii teploty v hladine 850 hPa (1500 m n.m.), tak studený vzduch vystrieda teplejší, ktorý sa k nám už v nedeľu začne dostávať.

Súčasne bude počasie na našom území ovplyvňovať rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu. 

Stále tak na našom území bude panovať slnečné, no už teplé počasie. Postupne nám nebudú hroziť ani nočné mrazy. Teploty už v pondelok vystúpia na +6 až +13 °C, čo sú teploty vysoko nad hranicou dlhodobého normálu. Najteplejšie by malo byť v polovici týždňa. V stredu a vo štvrtok vystúpia teploty až k hranici +15 °C.

Studené víkendové počasie tak vystrieda výraznejšie oteplenie, ktoré by malo zotrvať už do konca zimy, teda do konca februára. 1. marca totiž už začína obdobie meteorologickej jari.