Búrka Ignatz už udrela na Európu. Priniesla búrky a dokonca aj tornádo. Víchrica zasiahla aj Paríž

21.10.2021 o 01:15 - Peter Minárik

Toľko avizovaná búrka alebo víchrica Ignatz už počas noci začala bičovať Európu. Prvé škody prináša víchrica Ignatz do Paríža, ale ani v ďalších častiach Európy to nebude lepšie. V Česku sa očakáva dokonca ešte silnejší vietor.

Búrka Ignatz už udrela na Európu. Priniesla búrky a dokonca aj tornádo. Víchrica zasiahla aj Paríž

Víchrica Ignatz začala spôsobovať v Európe prvé materiálne škody. Aktuálne najhoršie je to v severnom Francúzsku, kde sú dokonca zaznamenávané poryvy vetra ešte silnejšie ako sa pôvodne očakávalo.

V iných častiach Európy začína vietor naberať na sile len pomaly a naplno sa rozfúka až dnes ráno a v priebehu dopoludnia. Víchrica Ignatz však už stihla priniesť dokonca aj tornádo.

Ignatz priniesol búrky aj tornádo

Tlaková níž, ktorá sa nachádza nad Škandináviou prináša do Európy zmenu počasia. Táto níž, ktorú nemeckí meteorológovia pomenovali ako Ignatz a aktuálne je riadiacim útvarom nad Európou však to najnebezpečnejšie počasie do Európy neprináša.

Škody totiž spôsobuje až slabo výrazná tlaková níž, ktorá sa prehĺbila nad Lamanšským prielivom a dostala názov Hendrik II. Tá totiž môže za to, že sa ešte viac zvýrazní tlakový gradient nad Európou, čo spôsobuje veľmi silný vietor.

Táto tlaková níž už spôsobuje prvé komplikácie. Počas večera a ešte aj v noci prinášala búrky do oblasti Anglicka, Francúzska, Holandska, Belgicka a Nemecka. Detekcia bleskov zaznamenala viac ako 50 000 bleskov.

zaznamenané blesky nad Európu, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky nad Európu, zdroj: blesky.bourky.cz

Okrem bleskov sa však dokonca vyskytlo aj tornádo. To sa objavilo na holandsko-nemeckom pohraničí, v blízkosti mesta Heerenberg. Aktuálne správy však nehlásia, že tornádo spôsobilo výraznejšie materiálne škody.

Víchrica udrela na Francúzsko aj na Paríž

Silný vietor začal už počas noci sužovať takmer celé Francúzsko. Vôbec najsilnejšie poryvy vetra zaznamenali v Bretónsku. Na stanici Pointe du Raz namerali náraz vetra o sile až 133 km/h, čo je už náraz o sile orkánu. Na parížskom letisku Charlesa de Gaulla namerali náraz o sile až 107 km/h. Veterno je aj v centre Paríža, kde poryvy vetra dosahujú rýchlosť 90 km/h.

Silný vietor sa v týchto chvíľach začína presúvať z Francúzska nad ďalšie štáty Európy a silnieť začína vietor aj v Nemecku.

V priebehu dopoludnia sa vietor rozfúka aj v Čechách a očakávané nárazy vetra budú dokonca ešte silnejšie ako sa pôvodne očakávalo. Nárazy vetra môžu, vrátane Prahy presahovať rýchlosť až 100 km/h.

Na Slovensku bude vietor slabší

Víchrica zasiahne aj naše územie, no ako sme už informovali, tak zasiahne predovšetkým horské oblasti a západ územia.

Spomedzi nižších polôh čaká vyčíňanie vetra v priebehu dopoludnia oblasť Podunajskej nížiny a počas popoludnia sa rozfúka najmä na Záhorí a v okolí Bratislavy. Viac o vývoji v jednotlivých okresoch Slovenska nájdete TU.