Búrky naberajú na sile. Padajú krúpy. Vyskytujú sa aj supercely

01.04.2021 o 16:09 - Peter Minárik

Na Slovensku je dnes mimoriadne búrlivo. Tvoria sa početné búrky, ktoré sa sústreďujú predovšetkým do oblasti severného a východného Slovenska. Búrky na Slovensku hrozia aj naďalej.

Počasie na Slovensku je dnes mimoriadne zaujímavé. Teploty prekonávajú hranicu +25 °C. Najteplejšie je v Kráľovej pri Senci, kde teplota dosiahla rovných +26,0 °C.

Tento teplý vzduch, ktorý k nám prúdi po zadnej strane tlakovej výše podmieňuje aj tvorbu búrok. Búrky sú práve živené týmto teplým a čiastočne aj vlhkým vzduchom.

Búrky sú najmä v oblasti hôr

Na našom území sa dnes v teplom vzduchu začali tvoriť početné prehánky a búrky. Tie sú sústredené predovšetkým do oblasti hôr.

Prvé búrky vznikli v oblasti Gemera, kde sú aktuálne aj najvýraznejšie. 

Búrky sa však tvoria hneď na niekoľkých miestach východného a severného Slovenska, napríklad na Orave, či v oblasti Šariša, pričom sú sústredené do oblasti hôr a postupujú smerom k juhovýchodu.

Udrelo už cez 1700 bleskov

Detekcia bleskov k 16:00 eviduje, že na Slovensku udrelo už viac ako 1703 bleskov, čo je na súčasnú dobu veľmi veľa. Najaktívnejšie búrky sú práve na Gemeri, kde blesky udierali s hustotou 8 výbojov na km2. 

zaznamenané blesky na Slovensku, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky na Slovensku, zdroj: blesky.bourky.cz

Vyskytujú sa supercely

Dnešné búrky sú na súčasnú dobu veľmi nezvyčajné. Vyskytujú sa dokonca supercelárne búrky, ktoré patria k tým najnebezpečnejším a dokážu produkovať veľké krúpy, či ojedinelé tornáda. Tornádo sa síce nevyskytli, ale veľké krúpy už áno.

V Miklušovciach, severovýchodne od Margecian na hranici Prešovského a Košického kraja sa vyskytli krúpy, ktorých priemer dosiahol až 2 cm. Fotky z oblasti nájdete pod článkom.

Búrky budú naberať na sile a vyskytovať sa budú až do neskorších večerných hodín.