Búrky spôsobovali škody, no konečne priniesli zrážky. Teraz prichádza vytúžené zmiernenie horúčav

23.07.2022 o 22:08 - Peter Minárik

Sobota priniesla na naše územie veľmi dusné a teplé počasie. Teploty sa opäť šplhali až k hranici +40 °C, no popoludní prišli búrky, ktoré do niektorých oblastí Slovenska priniesli vytúženú vlahu. Teraz nás na celom našom území čaká ochladenie.

Búrky spôsobovali škody, no konečne priniesli zrážky. Teraz prichádza vytúžené zmiernenie horúčav
ilustračné foto

Slovensko má za sebou niekoľkodňovú vlnu tropických horúčav. Horúčavy v uplynulých dňoch vyháňali teploty na viacerých miestach nad hranicu +30 °C a najvyššia teplota na našom území dosiahla až hranicu +40 °C.

V priebehu soboty však počasie začal ovplyvňovať studený front, ktorý priniesol na naše územie búrky. Tie boli aj intenzívne, no konečne prišla vytúžená vlaha.

Búrky páchali škody

Dnešný deň nepriniesol búrky ani zrážky na celé naše územie. Na sucho skončila väčšia časť západného a južného Slovenska. Do zvyšných regiónov Slovenska ako taká vlaha prišla.

Najsilnejšie búrky sa hnali od oblasti Trnavy, cez Leopoldov a Hlohovec. Búrka, ktorá týmito oblasťami postupovala bola sprevádzaná silným nárazovým vetrom s rýchlosťou aj viac ako 70 km/h, ktorý v Leopoldove a v Hlohovci lámal stromy a strhol dokonca niekoľko striech.

foto: Lukáš Kandráč, Hlohovec
foto: Lukáš Kandráč, Hlohovec

Na severe Slovenska sa taktiež vyskytoval silnejší vietor, no v tejto časti územia búrky prinášali predovšetkým krúpy. V oblasti Oravy, Kysúc, či na Liptove padali krúpy z ktorých tie najväčšie presahovali veľkosť 2 cm.

foto: Patrick Miller, Lodno
foto: Patrick Miller, Lodno

Búrky priniesli výdatnejšie zrážky

Okrem bleskov, ktorých na našom území udrelo viac ako 15 000 prinášali búrky aj toľko potrebnú vlahu. Počas búrok spadlo v priemere od 5 do 20 mm. Najviac zrážok eviduje zrážkomerná stanica Huty na Liptove, kde počas dnešných búrok spadlo 61 mm zrážok.

Uplynulé dni prinášali na naše územie vysoké teploty, ktoré spôsobovali sucho. Počas týždňa vypukli na našom území aj požiare. Hasiči zasahujú stále pri Liptovských Revúcach a pri Malej Lodine. Požiar sa niekoľko dní nepodarilo uhasiť, ale dnešný dážď, ktorý priniesli búrky pomohol. V postihnutých lesoch spadlo 10 až 15 litrov vody na meter štvorcový.

Horúčavy sa zmiernia

Za studeným frontom, ktorý dnes postúpil cez naše územie začína od severozápadu prenikať chladnejší vzduch. Ten konečne prinesie zmiernenie horúčav.

V nedeľu sa oproti sobote na celom území ochladí o 6 až 8 °C. Bude teda síce stále teplo, keďže maximálne teploty sa v najteplejších lokalitách budú dostávať aj cez hranicu +30 °C, ale extrémne horúčavy nám už nehrozia.

V pondelok sa zasa oteplí, ale len dočasne. V utorok totiž postúpi ďalší studený front s búrkami a ten prinesie aj ďalšiu vlnu ochladenia. Vývoj deň po dni si môžete pozrieť TU.