Búrky ustupujú, udrelo cez 1100 bleskov. Tornádo poškodilo strechu 3 domov

22.04.2021 o 17:54 - Veronika Salayová
  • Článok

Búrky na našom území pre dnešok utíchajú a ustupujú. Supercelárne búrky dnes popoludní na východnom Slovensku vyprodukovali aj tornádo, ktoré napáchalo škody na budovách a autách. 

Búrky ustupujú, udrelo cez 1100 bleskov. Tornádo poškodilo strechu 3 domov
Foto: Mishka Bundschuhová/FB iMeteo

Dnešok bol na Slovensku naozaj rôznorodý a pestrý, čo sa prejavov počasia týka. Okrem prehánok a sneženia v polohách nad 1000 m n. m. sa na Slovensku objavili početné búrky aj s krupobitím najmä v oblasti východného Slovenska

Búrky dnes dokonca vyprodukovali aj trombu či tornádo. 

Supercely priniesli krúpy

Prvé búrky sa objavili okolo 11-tej hodiny na strednom Slovensku a rýchlo naberali na sile. Postupovali smerom na východ, kde sa vyskytli aj búrky supercelárneho charakteru, ktoré priniesli aj ľadové krúpy.

Tie dosahovali veľkosť aj viac ako 1 cm. Najvýraznejšie krupobitie bolo zrejme pri Moldave nad Bodvou, kde krupobitie vytvorilo na ceste súvislú vrstvu. Krúpy zasypali aj obec Budulov pri Košiciach.

Po 17-tej hodine búrky na našom území utíchajú a prestáva aj pršať. Dnes udrelo spolu 1158 bleskov, a to najmä na východe nášho územia. 

Lietali aj plechy

Supercelárne búrky vyprodukovali trombu pri Moldave nad Bodvou a pri Košiciach dokonca tornádo F0. Sila tornáda sa podpísala aj pod tri zničené domy, jednu hospodársku budovu a hlásené je aj poškodenie dvoch áut v obci Ploské, v časti Ortáše.

"Zamračilo sa a odrazu taký vír prišiel, že plechy lietali najmenej 30 metrov. Fontánu rozbilo, strechy z jednej, druhej, z tretej strany, hospodársku budovu. Všetko nové, ani nie desaťročné. Je to veľká škoda," viedol pre TASR majiteľ jedného z poškodených rodinných domov Vincent Kováč.

Podobný, ale miernejší úkaz zaznamenali i vo Varhaňovciach v okrese Prešov, kde sa podľa svedkov objavilo malé tornádo. Škody v obci neevidujú. 

Najnovšie správy