Búrky zasiahli Nemecko aj Česko. Priniesli cez 10 000 bleskov

14.01.2021 o 13:28 - Peter Minárik
  • Článok

Studený front, ktorý v týchto chvíľach ovplyvňuje počasie aj na našom území priniesol sneženie, silnejší vietor a aj elektrickú aktivitu.

Búrky zasiahli Nemecko aj Česko. Priniesli cez 10 000 bleskov

Cez našu oblasť postupuje studený front. Ten počas uplynulej noci priniesol na Slovensko výdatné sneženie, no v susednom Česku a v Nemecku sa však vyskytovali aj búrky.

Búrky sú v túto ročnú dobu pomerne nezvyčajné. Vytvárali sa preto, že studený front priniesol veľmi dobrú dynamiku a súčasne za týmto studeným frontom začal prenikať veľmi studený vzduch.

Vplyvom toho sa na tomto studenom fronte vytvárali búrky, ktoré sa vyskytli predovšetkým v Nemecku. Nad Nemeckom udrelo počas uplynulej noci viac ako 10 00 bleskov.

Blýskalo sa aj v Česku. Tu počas uplynulej noci udrelo zhruba 300 bleskov.

zaznamenané blesky v našej oblasti, zdroj: Blitzortung
zaznamenané blesky v našej oblasti, zdroj: Blitzortung

Blesky udierali aj v Rakúsku. Búrku zachytili aj v Plzni.

Prechod studeného frontu okrem bleskovej aktivity sprevádzalo aj výdatnejšie sneženie, ktoré prinieslo za hodinu 2 až 5 cm snehu. 

Studený front dorazil počas noci aj na naše územie, kde do severozápadných regiónov Slovenska priniesol výdatné sneženie.

V nadchádzajúcich dňoch sa situácia v našej oblasti upokojí. Prúdiť k nám však bude veľmi studený vzduch a čakajú nás mrazy. Sneženie by sa však malo vyskytovať už len v krajných severných okresoch.

Najnovšie správy