Čaká nás extrémne vysoký tlak. Hlava môže bolieť aj vás

19.01.2020 o 13:24 - Peter Minárik
  • Článok

V nasledujúcich hodinách začne aj na našom území prudko stúpať atmosferický tlak, čo pocítia mnohí meteosenzitívni ľudia. Hodnoty tlaku budú najvyššie za uplynulé desaťročia.

Čaká nás extrémne vysoký tlak. Hlava môže bolieť aj vás

Už v nasledujúcich hodinách sa počasie začne na našom území zlepšovať a s tým bude súvisieť aj stúpajúci tlak. 

Počasie v Európe začína ovplyvňovať rozsiahla tlaková výš, ktorá dostala meno Ekart. Jej stred sa aktuálne nachádza nad Britskými ostrovmi, no už v noci sa veľmi rýchlo začne presúvať cez Európu.

Zajtra na poludnie sa bude nachádzať nad centrálnym Nemeckom a večer sa jej stred bude nachádzať nad východným Rakúskom.

stred tlakovej výše
stred tlakovej výše

Ako sa k nám bude blížiť tento stred tlakovej výše, tak spolu s tým začne stúpať atmosferický tlak a to pomerne rýchlo a výrazne. 

Napríklad v Bratislave sa aktuálne hodnoty tlaku pohybujú okolo 1030 hPa, no o polnoci by to malo byť už 1037 hPa, ráno 1045 hPa a zajtra večer tesne pod 1050 hPa

Tlak vzduchu bude vysoký aj na zvyšku nášho územia a pohybovať by sa mal nad 1045 hPa, no najvyšší bude práve na západe, ktorý bude najbližšie k stredu tlakovej výše, kde bude tlak vzduchu na úrovni okolo 1048 hPa.

Na našom území by sa tak mali vyskytnúť najvyššie januárové hodnoty atmosferického tlaku po roku 1951. Vtedy v Hurbanove vystúpil tlak na 1045 hPa. Táto hodnota zrejme bude prekonaná, no absolútny rekord by padnúť nemal. Tlak vzduchu v roku 1907 sa na našom území pohyboval až okolo 1055 hPa.

Prudká zmena tlaku a jeho vysoká hodnota môže spôsobovať bolesti hlavy a to najmä meteosenzitívnym ľuďom.

TIP: Buďte o všetkom dôležitom informovaní. Prihláste sa na odber správ. ODOBERAŤ TU

Najnovšie správy