Čaká nás oteplenie? Nezvyčajne silný polárny vortex

08.11.2019 o 15:33 - Veronika Andrejková
  • Článok

V zime často počúvame o polárnych víroch či vortexoch. Túto zimu budeme o ňom počuť pravdepodobne skôr a intenzívnejšie.

Čaká nás oteplenie? Nezvyčajne silný polárny vortex
zdroj: severe-weather.eu

Aktuálne sa stratosférický polárny vír posilňuje. Počas nasledujúcich dní by mal v hladine 10 hPa (cca 30 kilometrov nad zemským povrchom) dosiahnuť rekordné hodnoty. 

November a začiatok decembra sú obdobia, kedy má polárny vír maximálnu intenzitu. Dni sa skracujú, vzduchový prúd sa ochladzuje a tlak klesá. Ak sa polárny vír počas tohto obdobia zintenzívni, je veľmi pravdepodobné, že bude miernejšia zima. 

Prognóza polárneho víru a menšej udalosti otepľovania na úrovni 10mb, zdroj: severe-weather.eu
Prognóza polárneho víru a menšej udalosti otepľovania na úrovni 10mb, zdroj: severe-weather.eu

Silný stratosférický polárny vortex tiež zvýši polárnu cirkuláciu vzduchu v nižších úrovniach, čo môže zablokovať studený vzduch v polárnom kruhu.

Súčasné predpovede naznačujú, že prvá menšie stratosferické otepľovanie nastane pravdepodobne koncom novembra. Nie je jasné či dôjde k významnému narušeniu polárneho víru, ale v najnovších prognózach sa značne oslabí.

Ak by nasledovalo viac takýchto menších oteplení, je možné, že budú brániť polárnemu víru v tom, aby udrel v zime v plnej sile.

Predpoveď na nasledujúce dni, zdroj: tropicaltidbits.com
Predpoveď na nasledujúce dni, zdroj: tropicaltidbits.com

Silné pozitívne anomálie v Eurázii a nízky tlak v severnom Pacifiku je aktuálna situácia vo svete. Takáto konfigurácia je dobrá na vzostup tlakových vĺn nahor do stratosféry, čím sa polárny vír vystaví stresu.

Ak by takýto model pretrvával dostatočne dlho, šance na výraznejšie stratosferické oteplenie (SSW) sa zvýšia pred koncom roka. To zvýši januárové a februárové šance na  vpád arktických vzduchových hmôt do oblasti Európy a častí USA, na rozdiel od aktuálnych dlhodobých predpovedí, ktoré predpovedajú teplotne nadpriemernú zimu.

Najnovšie správy