Čaká nás prvý spln v roku 2022. Bude neobyčajne jasný

16.01.2022 o 18:30 - Veronika Sádovská

Možno ste už všimli, že Mesiac je v zime oveľa žiarivejší ako v lete. Ani tomuto januárovému splnu to nebude inak.

Čaká nás prvý spln v roku 2022. Bude neobyčajne jasný
foto: Pavel Gabzdyl

V noci z pondelka na utorok nastane prvý spln tohto roku. Bude neobyčajne jasný a žiarivý. Od čoho však závisí jasnosť nočnej oblohy a noci? 

V zime sa nám zdajú noci jasnejšie, akoby Mesiac ožiaril naozaj všetko okolo. Z jednej časti to môže spôsobovať napadnutý sneh, od ktorého sa svetlo odráža.

Hlavným dôvodom je však to, že okolo polnoci, keď sa dostane Mesiac na svoj vrchol, tak sa dostáva oveľa vyššie ako v lete. Svieti na nás až zo 6-krát väčšej výšky. Preto sú aj najjasnejšie noci počas splnov na rovníku.

Vôbec najjasnejší bude spln tento rok v decembri. Na ten si budeme musieť ešte počkať, ale tento januárový bude veľmi podobný. Mesiac bude síce o niečo nižšie, avšak len o necelý priemer mesačného disku.

Od čoho závisí jasnosť splnu? Za následok to majú hneď dva optické javy.

Prvým z nich je tzv. opozičný efekt. Tým, že Slnečné lúče dopadajú na nerovný povrch Mesiaca kolmo, nevytvárajú sa na ňom tiene. Osvetlený objekt, v tomto prípade Mesiac, je tak úplne jasný.

Ďalším javom je tzv. koherentný spätný rozptyl. Pri ňom sa paralelné slnečné lúče po niekoľkých odrazoch na zrniečkach mesačného prachu spoja a dorazia späť k Slnku.

Tieto dva javy spôsobujú aj to, že dokonalý spln je o niečo viac žiarivejší ako ten neúplný. 

To, či bude nasledujúca noc z pondelka na utorok najjasnejšia avšak ovplyvní aj oblačnosť.