ČERSTVÉ INFO: V piatok nás zasiahne vlna hustého sneženia

25.02.2020 o 10:30 - Ľubomír Franko
  • Článok

Napriek tomu, že dnes očakávame na našom území mimoriadne vysoké teploty, v závere pracovného týždňa opäť pocítime nádych zimy. Na naše územie dorazí husté sneženie, ktoré môže priniesť centimetre snehu.

ČERSTVÉ INFO: V piatok nás zasiahne vlna hustého sneženia

Počas stredy sa v oblasti Lamanšského prielivu prehĺbi tlaková níž. Tá bude postupovať ďalej na východ, už vo štvrtok prinesie výdatný dážď do Francúzska a večer husté sneženie do Bavorska. 

Počas noci zo štvrtku na piatok bude postupovať tlaková níž severnou stranou Álp ďalej nad naše územie a počas jej postupu bude prinášať husté sneženie.

Počas druhej polovice noci na piatok a v piatok dopoludnia očakávame jej príchod aj na naše územie. Od západu sa postupne vytvoria zrážky, ktoré budú prevažne snehové.

Očakávaný úhrn snehových zrážok do piatku 13:00, zdroj: Meteologix
Očakávaný úhrn snehových zrážok do piatku 13:00, zdroj: Meteologix

Hovoriť o presných napadnutých centimetroch je zatiaľ priskoro, no modely aktuálne počítajú, že v piatok od polnoci do popoludnia by malo napadnúť od 5 do 15 centimetrov snehu, na horách aj viac. 

Najmä na horských priechodoch tak môžu nastať výrazné komplikácie v doprave. K tomu všetkému zosilnie aj vietor, ktorý môže na severe Slovenska vytvárať snehové jazyky a záveje.

Sneh bude na Kysuciach, Orave, Liptove a na Spiši padať pri záporných teplotách a preto sa bude môcť aj udržať. Mimo týchto oblastí sa bude topiť. 

Snežiť by nemalo len v najnižších polohách, na Záhorí, v Podunajskej nížine, v Juhoslovenskej kotline a vo Východoslovenskej nížine. 

Pokiaľ sa pýtate či nie je na takúto predpoveď ešte priskoro, tak vám na otázku odpovieme. S prechodom tejto tlakovej níže počítajú modely ECMWF, GFS, ICON ale aj iné s vysokým rozlíšením. Celkovo počítajú s vysokou pravdepodobnosťou novej snehovej pokrývky. Detajlnejšie popisovať jej rozpoloženie je ale ešte priskoro. 

Najnovšie správy