Česko v noci zasiahli silné búrky. Evakuovať museli aj detský tábor

14.07.2021 o 06:52 - Dominik Cenkner

Krušnú noc majú za sebou niektorí obyvatelia Českej republiky. Večer sa tam totiž opäť raz prihnali silné búrky. Hasiči kvôli nim zasahovali viac ako 400 krát.

Česko v noci zasiahli silné búrky. Evakuovať museli aj detský tábor
Nočná búrka zachytená len kúsok od Kladna, zdroj: twitter.com/@hlachim

Cez juhovýchod Plzeňského kraja včera postupovala ďalej na sever extrémne silná búrka. Tá bola sprevádzaná aj krúpami, ktoré mali v niektorých prípadoch priemer aj okolo 4 cm.

Len do 22. hodiny hasiči v Českej republike zasahovali kvôli búrkam pri 416 technických výjazdov. Cez stovku výjazdov mali na západe Čiech a v Ústeckom kraji. V Karlovarskom kraji boli podľa polície na niektorých miestach zaplavené cesty a popadané stromy.

Z preventívnych dôvodov hasiči evakuovali deti z jedného detského tábora v meste Aš v okrese Cheb. Išlo o 42 detí.

„Preventívne sa rozhodlo o ich evakuácii, asi na jednu noc. Nič im nehrozí, ale je tam veľa vody,“ povedal hovorca krajských hasičov Martin Kasal.

Búrky opäť raz spôsobovali škody

V súvislosti s búrkami museli zasahovať aj stredočeskí hasiči. Tí vo väčšine prípadov pomáhali s odstránením popadaných stromov.

Kvôli konárom spadnutým do trakčného vedenia museli pozastaviť vlaky medzi Berounem a Karlštejnem. Neskôr museli obmedziť prevoz aj medzi Mladou Boleslavou a Bakovem nad Jizerou.

Búrky zasiahli aj hlavné mesto Českej republiky - Prahu. Hasiči do 23. hodiny zasahovali u dvadsiatich prípadov spojených s búrkami a dažďom.

V tejto oblasti okrem vlakov nejazdili aj niektoré autobusy. Tiež kvôli popadaným konárom či celými stromami.

Ďalšie búrky prídu dnes

Pre české kraje a Vysočinu platí od utorka do stredy výstraha Českého hydrometeorologického ústavu pred silnými búrkami a rovnako tak aj povodňová pohotovosť.

Aj keď búrkové pásmo zoslablo, nie je vylúčené, že sa tam aj dnes môžu vyskytnúť silné búrky s výdatným dažďom.

Cez juhovýchod Čiech aj v týchto chvíľach postupuje búrkový systém, ktorý prináša najmä výdatnejšie zrážky. Podľa radarov aj cez 20 mm.

Článok aktualizovaný 14.7.2021 o 9:18 h o galériu škôd po búrkach.