Cez Európu mieri ďalší búrkový komplex. Večer budú padať stromy. Čo čaká Slovensko?

29.06.2021 o 13:38 - Peter Minárik

Našu oblasť v priebehu večerných hodín zasiahnu mimoriadne silné búrky, ktoré budú páchať škody. Čiastočne svojim okrajom zasiahnu búrky aj Slovensko. Vyskytnúť sa môžu na severozápade Slovenska.

Cez Európu mieri ďalší búrkový komplex. Večer budú padať stromy. Čo čaká Slovensko?

Zatiaľ čo aktuálne zažívame na našom území slnečné a veľmi teplé počasie, pri ktorom sa aktuálne teploty na našom území už pohybujú nad hranicou +35 °C, tak v priebehu večerných hodín sa situácia zvrtne a našu oblasť čaká ďalšie vystrájanie počasia.

Počasie nad strednou Európou totiž ovplyvňuje studený front, na ktorom sa vytvorí ďalší výrazný búrkový systém, ktorý vo večerných a v nočných hodinách bude postupovať cez našu oblasť.

Silné búrky sa doženú od juhozápadu

Už v týchto chvíľach sa nad východným Francúzskom, v oblasti južného Nemecka, či nad Švajčiarskom formuje zaujímavý búrkový systém. 

Ten už stihol vyprodukovať tisícky bleskov, no je to ešte nič v porovnaní s tým, čo sa čaká v priebehu nasledujúcich hodín.

Rozsiahly búrkový komplex sa v podvečerných hodinách nasunie nad Nemecko a tesne pred západom Slnka začne postupovať nad Rakúsko a Českú republiku od juhozápadu smerom k severovýchodu. 

Búrkový systém bude vyvracať stromy

Pred mimoriadne silnými búrkami varujú aj meteorológovia v Rakúsku, v Nemecku a v Česku, kde vydali vysoké stupne varovania. Ako vidieť aj na mapke predpovedného modelu Aladin, tak najnebezpečnejší bude vietor. Na čele búrkového systému budú poryvy vetra presahovať rýchlosť 40 m/s, čo je v prepočte aj viac ako 140 km/h.

na čele búrkového systému sa vyskytne silný vietor, zdroj: ČHMÚ
na čele búrkového systému sa vyskytne silný vietor, zdroj: ČHMÚ

Takýto silný nárazový vietor je veľmi nezvyčajný. Naznačuje to, že búrkový systém bude mimoriadne silný a vietor bude páchať materiálne škody. Vietor zosilnie aj na našom území.

Na Slovensku zosilnie vietor

Búrkový systém, ktorý sa bude presúvať predovšetkým cez Česko nad Moravu zasiahne svojim okrajom aj naše územie. Intenzívne búrky sa príliš neočakávajú, no tým, že búrkový systém bude rozsiahly a naše územie zasiahne svojim okrajom, tak treba najmä na západe a severozápade Slovenska počítať s tým, že bude silnieť vietor. Nárazy môžu dosahovať rýchlosť až okolo 20 m/s.

Búrky by sa však na našom území mali vyskytnúť len v oblasti Považia a Kysúc, kde je pravdepodobnosť najvyššia. Priebežný vývoj budeme sledovať.