Cez Európu mieri vlna oxidu siričitého z vybuchnutej sopky. Kyslý dážď hrozí aj na Slovensku?

18.10.2021 o 20:34 - Peter Minárik

Výbuch sopky na Kanárskych ostrovoch stále vzbudzuje obavy. Sopka chŕli tony magmy, ale aj nebezpečných jedovatých plynov, ktoré môžu spôsobiť problémy hneď v širšom okolí Európy. Cez Európu sa v najbližších hodinách presunie mrak oxidu siričitého.

Cez Európu mieri vlna oxidu siričitého z vybuchnutej sopky. Kyslý dážď hrozí aj na Slovensku?

Je to presne mesiac, čo vybuchla sopka Cumbre Vieja na Kanárskych ostrovoch. K udalosti došlo počas nedele 19. septembra. Erupcia sopky dala do pozornosti obyvateľov a záchranné zložky, ktoré začali s evakuáciou. Zajtra to bude presne mesiac od výbuchu sopky a nič nenaznačuje, že jej aktivita bude v nasledujúcich týždňoch klesať. Deje sa totiž presný opak.

Sopka chrlí magmu, ktorá skôr predstavuje lokálny problém. Okrem magmy sa však do ovzdušia dostávajú aj tisícky ton vysoko jedovatých plynov, ktoré sa nachádzajú v širšom okolí sopky.

Avšak vplyvom vhodných poveternostných podmienok, ktoré v nadchádzajúcich hodinách zavládnu v Európe sa vzduch nad širšou oblasťou Kanárskych ostrovov čiastočne vyčistí, no mrak jedovatých plynov začne postupne prúdiť nad mnohé štáty Európy a to vrátane Slovenska.

Nebezpečný je najmä oxid siričitý

Jeden z najnebezpečnejších plynov, ktorý táto vybuchnutá sopka produkuje je oxid siričitý. Podľa odhadov už sopka do atmosféry vyvrhla takmer 300 000 ton oxidu siričitého (SO2).

Oxid siričitý (SO2) je spolu s oxidom dusičitým (NO2) najčastejšou príčinou kyslých dažďov, ktoré sa vyznačujú neobvykle nízkym pH v rozmedzí od 4 do 4,5.

Takéto dažde spôsobujú trvalú degradáciu a ničenie lesov a zvyšuje sa aj kyslosť pôdy. Najviac postihnuté sú ihličnaté lesy vo vyšších polohách.

Mrak oxidu siričitého zamieri nad Európu

Nebezpečný oxid siričitý sa zo širšej oblasti východného Atlantiku, kde sú koncentrácie SO2 extrémne dostane v nadchádzajúcich hodinách do mnohých štátov Európy. Môže za to priaznivé prúdenie a vďaka nemu sa oxid siričitý postupne dostane od západu cez Európu až do Ázie.

V nadchádzajúcich dňoch sa bude Európa nachádzať na okraji rozsiahlej oblasti nízkeho tlaku vzduchu, ktorá sa rozkladá nad Škandináviou. Okolo tejto oblasti nízkeho tlaku vzduchu sa bude aj do našej oblasti dostávať veľmi teplý vzduch, no spoločne s teplým vzduchom sa bude šíriť aj nebezpečný oxid siričitý.

Ten sa už v utorok dostane nad Francúzsko a južné Anglicko a vo večerných hodinách dorazí v extrémnej koncentrácii nad Nemecko. V stredu by sa oxid siričitý mal dostať aj nad naše územie a postupovať smerom k východu.

Hrozí kyslejší dážď?

Jedna vlna oxidu siričitého sa už nad naše územie dostala, no vtedy sa nachádzala vo vysokých výškach. Tentoraz bude od západu postupovať studený front so zrážkami. Ako vidieť na vyššie priloženej modelovej predpovedi, tak tento studený front s dažďom bude vzduchu doslova ,,prečisťovať,, čo však naznačuje, že sa tento jedovatý plyn naviaže na jednotlivé kvapky.

Oxid siričitý nachádzajúci sa v atmosfére môže reagovať s vodnou parou, v dôsledku čoho dochádza k vzniku kyseliny sírovej. Tá sa potom môže stať súčasťou dažďových kvapiek, ktoré pri zrážkach padajú k zemskému povrchu, čím vzniká kyslý dážď.

Oxid siričitý sa nad Slovensko dostane už v stredu, ale k zemi by ho mal stiahnuť až dážď, ktorý príde na Slovensko zo štvrtka na piatok. Našťastie sa však očakáva, že vyvolaný kyslejší dážď bude mať len veľmi mierne znížené pH. Očakávaný dážď, ktorý čaká naše územie by tak našťastie nemal spôsobiť nejaké závažnejšie škody na životnom prostredí.