Cez víkend k nám dorazí intenzívny dážď. Na severe bude snežiť

18.12.2018 o 20:12 - Ľubomír Franko

Výrazné oteplenie, ktoré nás čaká pred Vianocami neprinesie len vyššie teploty. Frontálne rozhranie k nám prinesie výdatnejšie zrážky, ktoré budú prevažne dažďové. 

Počas piatku popoludnia sa začne z Britských ostrovov nad Severné more presúvať hlboká tlaková níž. Po jej prednej strane postúpi cez naše územie v noci na sobotu okludujúce frontálne rozhranie. 

Spolu s ním dorazia na naše územie aj výdatnejšie zrážky. Keďže teploty budú vysoko nad nulou, zrážky budú snehové len vo vyšších polohách na severe Slovenska. 

Zo soboty na nedeľu a v nedeľu dopoludnia tak bude na mnohých miestach pršať, ojedinele sa bude vyskytovať aj mrznúci dážď a prebiehať bude tvorba poľadovice.

Najviac zrážok sa očakáva na severe a severozápade Slovenska, kde môže do nedele rána napršať 10 až 30 mm.

Zrážky budú mať negatívny efekt na výskyt snehovej pokrývky. Tá sa bude najmä na západe a juhu Slovenska veľmi rýchlo topiť.

Následne k nám začne prúdiť relatívne chladnejší morský vzduch, v ktorom sa budú tvoriť prehánky. Tie budú taktiež prevažne dažďové, vo forme snehu budú len na severe. 

Na Štedrý deň by mal cez naše územie postupovať teplý front, za ktorým k nám bude prenikať veľmi teplý vzduch a najmä na západe môžu teploty dosiahnuť +8 až +11 °C. Na strednom a východnom Slovensku bude chladnejšie, od +2 do +7 °C.