Cez víkend nás čaká ochladenie a prízemné mrazy. Pozrite si, kde bude mrznúť

26.05.2022 o 12:00 - Ľubomír Franko

Počas víkendu sa k nám od severu dostane chladnejší vzduch. Prejaví sa nielen poklesom maximálnych denných teplôt, no takisto aj prízemnými mrazmi. Vzhľadom na vegetačné obdobie môžu spôsobiť menšie škody.

Cez víkend nás čaká ochladenie a prízemné mrazy. Pozrite si, kde bude mrznúť

V priebehu uplynulého týždňa sa na našom území prejavovalo prevažne pokojné počasie, s teplotami okolo dlhodobého priemeru. 

Maximálne denné teploty dosahovali zväčša do +25 °C v najteplejších oblastiach na juhozápade a do +20 °C na severe Slovenska.

Letné počasie nás tak skoro nečaká a ani najbližšie dni neprinesú oteplenie či tropické horúčavy. Na to je ešte čas, teraz nás čaká ochladenie.

Ochladenie dorazí už v piatok popoludní

V priebehu piatku sa v oblasti východnej Škandinávie prehĺbi tlaková níž. Zároveň sa v oblasti Britských ostrovov vytvorí tlaková výš.

Takéto rozpoloženie tlakových útvarov spôsobí, že nad naše územie bude prenikať od severu o niečo chladnejší vzduch. Prílev chladnejšieho vzduchu môžeme vidieť aj na animácii nižšie.

Ochladenie dorazí už v piatok popoludní za studeným frontom. Ten prinesie aj zrážky, ktoré ale nebudú výdatné a vyskytnú sa len v severných okresoch.

Ešte vo štvrtok očakávame maximálne denné teploty v rozmedzí od +17 °C na severe po +26 °C na juhozápade a juhovýchode Slovenska.

Očakávané denné maximá v piatok, zdroj: iMeteo.sk
Očakávané denné maximá v piatok, zdroj: iMeteo.sk

V piatok budú teploty veľmi podobné tým vo štvrtok, pravdepodobne ešte o niečo vyššie. Popoludní a večer sa ale začne od severozápadu ochladzovať.

Cez víkend bude chladno, vyskytne sa prízemný mráz

Už v sobotu nás čakajú maximálne denné teploty, ktoré budú dosahovať len od +13 °C na severe po +21 °C na juhu a juhozápade. Na východe bude o niečo teplejšie, do +23 °C.

V nedeľu sa ochladí už na celom území, vrátane juhovýchodu Slovenska. Maximálne denné teploty dosiahnu len od +11 do +18 °C.

Maximálne denné teploty v sobotu, zdroj: iMeteo.sk
Maximálne denné teploty v sobotu, zdroj: iMeteo.sk

Oproti piatku sa tak v sobotu na viacerých miestach ochladí aj aj o viac ako 5 °C, čo už je citeľná zmena.

Zmena teploty za 24 hodín. V sobotu sa oproti piatku ochladí aj o 6 °C, zdroj: iMeteo.sk
Zmena teploty za 24 hodín. V sobotu sa oproti piatku ochladí aj o 6 °C, zdroj: iMeteo.sk

Okrem ochladenia nás v nedeľu čakajú aj zrážky, momentálne sa očakáva že zasiahnu značnú časť Slovenska.

Ochladenie môže priniesť aj prízemný mráz. Ten sa očakáva v sobotu a v nedeľu ráno, v horských dolinách a kotlinách na severe. V nížinách by sa vyskytnúť nemal. Oblasti, kde sa vyskytne, nájdete v galérii pod článkom.

Chladnejší charakter počasia bez letných dní (teplota vyššia ako +25 °C) sa očakáva minimálne do stredy nasledujúceho týždňa.