Cez víkend poriadne nasnežilo. Zima v Európe priniesla aj nové rekordy

28.09.2020 o 18:45 - Veronika Salayová
  • Článok

V mnohých európskych krajinách cez víkend prvýkrát nasnežilo. Výdatné prvé sneženie dokonca prinieslo aj niekoľko rekordov.  

Cez víkend poriadne nasnežilo. Zima v Európe priniesla aj nové rekordy
Foto: Snow Forecast

Biela zima v posledný septembrový víkend „udrela“ vo viacerých krajinách. Snežilo vo Švajčiarsku, Francúzsku, Rakúsku, Taliansku, Nemecku a aj v Českej republike. Vo východných Alpách napadlo viac ako 1 meter snehu. 

Prvé sneženie prinieslo so sebou aj niekoľko rekordov. Švajčiarske meteorologické údaje ukazujú, že v sobotu napadlo v meste Crans-Montana, ležiacom v južnom kantóne Valais, až 25 cm snehu. Toto je nový rekord v sezóne za takmer 100 rokov.

V niektorých častiach Rakúska napadol sneh v polohách iba 550 m n. m. Ide o nový rekord za mesiac september. V rakúskych Alpách dochádza zvyčajne k prvému výdatnému sneženiu v sezóne až v októbri, ale tento rok nasnežilo skôr.

Foto: StantonReview
Foto: StantonReview

Prvé snehové zrážky neobvykle zasiahli aj Českú republiku, kde nasnežilo na Šumave aj v Krušných horách. Zriedkavé septembrové sneženie sa vyskytlo aj v južnom Nemecku. 

Predpovede naznačujú, že v najbližších dňoch napadne na niektorých miestach ďalšia výdatná nádielka snehu. Prognózy ukazujú, že na niektorých miestach to môže byť aj viac ako 60 cm snehu.

Zdroj: ECMWF/DobraPogoda24
Zdroj: ECMWF/DobraPogoda24

Snehová pokrývka v Alpách tak môže presiahnuť až 2 metre. 

 

 
Najnovšie správy