Chorvátsko zasiahli silné búrky. Vyskytlo sa aj tornádo

27.08.2018 o 09:11 - Vis - P.M.
Článok

Počas uplynulého víkendu zasiahlo nepriaznivé počasie aj Chorvátsko. Dovolenkárov v severnom a v strednom Chorvátsku zasiahlo vystrájanie búrok.

Chorvátsko zasiahli silné búrky. Vyskytlo sa aj tornádo

Ochladenie a s ním súvisiace búrky zasiahli počas uplynulého víkendu aj Chorvátsko. Dovolenkári, ktorí trávia posledné letné dni v severnom a v strednom Chorvátsku zažili prudké ochladenie a pokles teplôt.

More je však stále veľmi teplé, dokonca nadpriemerné teplé a vďaka vysokému teplotnému kontrastu, medzi teplotou vzduchu a teplotou morskej hladiny dochádzalo počas víkendu nad Jadranom k tvorbe niekoľkých tornád nad vodnou hladinou, ktoré sa nazývajú aj ako vodné smršte.

Tie pozorovali ľudia napríklad pri ostrove Vis, či pri pobreží dedinky Podstrana, južne od Splitu.

Do Chorvátska prinášali búrky aj intenzívne prívalové zrážky. V oblasti dedinky Božava, západne od Zadaru sa vyskytol intenzívny dážď, ktorý za 3 hodiny priniesol až 124 mm zrážok.

Na severe Chorvátska zasa vystrájali blesky. Na Istrii udierali blesky do elektrických stĺpov, do stromov, no záchranné zložky obdržali aj hlásenia o zásahu bleskov do áut. 

Najvážnejší prípad mali záchranári v sobotu v kempe Lanterna, neďaleko Poreča, kde blesk udrel do muža. Ten však našťastie prežil.

Najnovšie správy