Čistý sneh už nenájdeme ani na Sibíri. V Rusku sneží plast

16.03.2021 o 07:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Analýza ruských vedcov prišla s nepríjemnou informáciou – v snehu po celom Rusku, vrátane vzdialenej Sibíri, sa nachádza mikroplast.

Čistý sneh už nenájdeme ani na Sibíri. V Rusku sneží plast
Foto: Siberian Times

Čistý sneh, bohužiaľ, nenájdeme už ani na Sibíri. Ruskí výskumníci sa zamerali na výskum snehu a dažďovej vody, pričom ich doterajšie závery sú znepokojivé.

Vo vzorkách snehu po celom Rusku sa nachádzajú mikročastice plastu.

Začiatkom marca tohto roku sa na Sibíri začalo s rozsiahlym odberom vzoriek snehu. Vzorky sa zhromažďujú v rôznych regiónoch Sibírskeho federálneho okruhu, od Bijska, blízko pohoria Altaj, až po Arktídu.

Počiatočné výsledky analýzy atmosférických zrážok zhromaždených v blízkosti Tomska ukazujú, že vzorky obsahujú hlavne plastové vlákna, pričom fragmenty nepravidelného tvaru a mikroguličky sa vyskytujú v menších množstvách.

Plastové mikročastice sa do sibírskeho snehu dostali transportom rôznymi vzdušnými hmotami, keďže tieto mikroplasty malú veľmi nízku hmotnosť. 

Vedci čoskoro vykonajú laboratórnu analýzu ďalších vzoriek, kde vyhodnotia koncentráciu mikroplastov v tuhých atmosférických zrážkach. 

Výskum bude ďalej skúmať prítomnosť mikročastíc v životnom prostredí v Sibírskom federálnom okruhu, pričom úroveň znečistenia životného prostredia budú porovnávať aj s ostatnými regiónmi. 

Je známe, že značné množstvo mikroplastov končí v sladkovodných a morských systémoch a okrem iného aj v snehových zrážkach, ako potvrdzuje aj ruský výskum. 

Najnovšie správy