Citeľná zmena: Na Slovensko prídu mrazy

19.11.2020 o 12:00 - Peter Minárik
  • Článok

Už v nasledujúcich hodinách sa na našom území pomerne výrazne ochladí. Prepadne sa k nám totiž studený vzduch, ktorý prinesie pokles teplôt ako počas dňa, tak aj počas noci. Chystajte preto zimné bundy.

Citeľná zmena: Na Slovensko prídu mrazy

Vo večerných hodinách začne počasie na našom území od západu ovplyvňovať studený front. Ten na naše územie veľa zrážok neprinesie, ale postará sa predovšetkým o príchod studeného vzduchu, ktorý k nám začne prúdiť za týmto studeným frontom.

Zmena počasia však nečaká len naše územie, ale aj mnohé oblasti Európy. Studený vzduch sa bude do našej oblasti dostávať z Grónska, cez Severné more až nad vnútrozemie Európy a tento studený vzduch zatečie až nad Balkán.

od severozápadu začne do našej oblasti prúdiť studený vzduch
od severozápadu začne do našej oblasti prúdiť studený vzduch

Tento príliv studeného vzduchu pomerne zásadne zníži teploty nielen na našom území, ale aj v mnohých oblastiach Európy.

Takmer vo všetkých okolitých štátoch budú zajtrajšie popoludňajšie teploty o niekoľko stupňov nižšie, pričom najvýraznejšie sa ochladí v alpskej oblasti a to až o viac ako 10 °C. Na našom území sa ochladí približne o 2 až 7 °C.

očakávané ochladenie za 24 hodín
očakávané ochladenie za 24 hodín

A ako to vyzerá v praxi ? Zatiaľ čo dnešné denné teploty sa na našom území pohybujú v rozmedzí +5 až +11 °C, tak tie zajtrajšie teploty sa na našom území budú pohybovať len od +2 do +8 °C.

Výraznejšie rozdiely však pocítime na nočných teplotách. Zatiaľ čo aktuálne teploty sa pohybujú nad bodom mrazu, tak od víkendu nás čakajú teploty prevažne pod bodom mrazu, pričom na severe nášho územia môžu teploty klesať aj pod -5 °C.

Slovensko ako aj okolité krajiny tak čaká pomerne zásadné ochladenie, ktoré prinesie nočný prechod studeného frontu. Je tak najvyšší čas sa poobzerať po teplej bunde a svetri.

Najnovšie správy