Ďalšie sneženie mieri na Slovensko. Snežiť začne večer od severu

28.11.2020 o 16:24 - Peter Minárik
  • Článok

Dnes ráno sa obyvatelia východného Slovenska a v niektorých oblastiach severného Slovenska zobudili do bieleho rána. Ďalšia vlna sneženia opäť mieri na naše územie a dorazí v priebehu večerných hodín.

Ďalšie sneženie mieri na Slovensko. Snežiť začne večer od severu

Posledný novembrový víkend prekvapil a mnohé oblasti predovšetkým východného Slovenska sa zobudili do bieleho a niekde aj do zasneženého rána.

O príchod snehovej nádielky sa postaral studený front, ktorý ovplyvnil počasie na našom území a priniesol ochladenie spolu s čím klesla hranica sneženia aj do najnižších polôh. 

V priebehu dnešného dňa však teplota začala stúpať nad bod mrazu a sneh sa tak začal topiť, ale už teraz začínajú teploty opäť klesať a naviac sa od severu rútia nad naše územie ďalšie zrážky, ktoré budú opäť snehové.

Počasie na Slovensku je totiž pod vplyvom plytkej tlakovej níže, ktorá sa usadila nad oblasťou Pobaltia a Bieloruska, pričom po zadnej strane tejto tlakovej níže sa do našej oblasti dostáva chladnejší a vlhší vzduch.

Vplyvom toho sa v tomto vzduchu tvoria zrážky, ktoré sú najvýraznejšie predovšetkým na severných náveterných stranách a preto najviac snehu obdržal juh Poľska a tu bude snežiť aj nasledujúce hodiny pomerne výrazne. Napadnúť môže až 10 cm.

Sneženie počas nasledujúcej noci opäť dorazí aj nad naše územie. Zrážky sa nad naše územie začnú nasúvať predovšetkým po 18:00 a postupne sa rozsneží na mnohých miestach severného a východného Slovenska.

Očakáva sa, že snehové vločky by mohli zavítať aj do iných oblastí nášho územia, ale prípadné zrážky budú tak slabé, že nevytvoria ani poprašok.

To však neplatí o severnom a predovšetkým o východnom Slovensku, kde sa očakávajú plošnejšie snehové zrážky.

Podľa aktuálnych výpočtov numerických modelov, by v oblasti východného Slovenska mohlo do rána napadnúť 1 až 4 cm snehu. Na severných návetriach by však mohlo napadnúť aj 4 až 8 cm nového snehu.

Snehová nádielka sa bude týkať výlučne Prešovského, Košického a čiastočne aj Žilinského kraja.

Sneženie by malo pretrvávať aj počas zajtrajšieho dňa, ale bude pomaly slabnúť. Iné regióny Slovenska, s výnimkou vyššie spomínaných sa zatiaľ snehových zrážok nedočkajú. Oblasti v ktorých sa očakáva snehová nádielka nájdete na mape pod článkom.

Najnovšie správy