Dlhodobá predpoveď: Aké bude leto 2021 v Európe?

05.05.2021 o 11:15 - Veronika Salayová

Meteorológovia prichádzajú s prvými prognózami na tohtoročné leto. Aké sú podľa nich trendy v počasí pre leto 2021?

Dlhodobá predpoveď: Aké bude leto 2021 v Európe?
Rozloženie tlakových systémov v lete 2021. Zdroj: Copernicus

Tohtoročná jar je približne vo svojej polovici a mnohých už teraz zaujíma, aké bude nachádzajúce ročné obdobie. Európski meteorológovia prišli s prvými dlhodobými predpoveďami na leto 2021.

Prvé prognózy naznačujú, že leto bude vo všeobecnosti nadpriemerne teplé vo väčšine európskych krajín. Odchýlky od dlhodobého normálu sú každým rokom vyššie, čo je vo všeobecnosti dôsledkom globálneho otepľovania.  

Prognózy anomálií teplôt v lete 2021. Zdroj: Copernicus
Prognózy anomálií teplôt v lete 2021. Zdroj: Copernicus

Na Slovensku teploty vyššie ako normál

V celej strednej Európe vrátane Slovenska sa očakáva, že teploty budú v priemere od +0,5 až +1 °C vyššie, ako je dlhodobý normál.

Severné európske krajiny vrátane Spojeného kráľovstva by sa mali nachádzať pod vplyvom nízkeho tlaku a južné časti ako Španielsko, Taliansko a Balkán pod vplyvom vysokého tlaku.

Toto rozloženie povedie k veľkým teplotným rozdielom naprieč Európou.

Menej búrok na Slovensku

Takéto poveternostné podmienky so silnými teplotnými kontrastmi budú mať v niektorých oblastiach za následok silné búrky. Podľa súčasného stavu sú silné signály pre búrkové leto pravdepodobnejšie v severnom Francúzsku a v strednom a severnom Nemecku.

Stredná Európa môže mať letných búrok o niečo menej a hrozí aj to, že bude väčšie sucho. Prognózy naznačujú na Slovensku suchšie leto s menším počtom zrážok a búrok. 

Prognóza sucha v lete 2021. Zdroj: Copernicus
Prognóza sucha v lete 2021. Zdroj: Copernicus

Treba ešte podotknúť, že dlhodobé prognózy nie sú stopercentné, ale skôr orientačné a treba ich brať s rezervou, pretože poveternostné podmienky sa môžu ešte meniť.