Dlhodobá prognóza zimy 2021/2022 v Európe: Aká bude zima na Slovensku?

22.11.2021 o 15:00 - Veronika Salayová

Viaceré meteorologické spoločnosti prišli s dlhodobou prognózou pre tohtoročnú zimu vo svete. V našom článku sme sa zamerali na predpoveď týkajúcu sa Európy a, samozrejme, Slovenska. 

Dlhodobá prognóza zimy 2021/2022 v Európe: Aká bude zima na Slovensku?
Anomálie množstva snehu počas zimy v Európe. Model ECMWF

Aby sme sa pokúsili pochopiť dlhodobú predpoveď zimnej sezóny, musíme si uvedomiť, že pokiaľ ide o počasie, existuje veľa faktorov, ktoré majú vplyv na počasie. Globálne počasie je veľmi zložitý systém s mnohými veľkými aj malými klimatickými vplyvmi. 

Treba zdôrazniť, že dlhodobé predpovede nie sú na 100 %-ne presné a záväzné, ale sú skôr orientačné a vychádzajú z odhadov a predpokladov meteorológov.

Viaceré meteorologické spoločnosti vydali svoje najpravdepodobnejšie prognózy, aké bude nadchádzajúce zimné obdobie vo svete. 

Najnovšia aktualizácia predpovedí zimnej sezóny 2021/2022 ukazuje silnejší vplyv La Nina. La Nina je vlastne len iný názov pre chladné teploty oceánu v tropickom Tichom oceáne a vývoj tejto studenej fázy La Nina je kľúčovou črtou vývoja počasia vo svete minimálne na niekoľko najbližších mesiacov.

Modely meteorologických spoločností totiž do veľkej miery vychádzajú z vplyvov La Nina. Viaceré dlhodobé predpovede sa do veľkej miery zhodujú s menšími odchýlkami.

Pravdepodobný vývoj zimy v Európe

Model ECMWF je najčastejšie označovaný ako najspoľahlivejší model, minimálne v kategórii s dlhým dosahom. Tento model naznačuje, že Európu v priemere čakajú vyššie teploty, než je obvyklé. 

Vyššie teplotné anomálie a miernejšie podmienky sú pravdepodobnejšie smerom k východným oblastiam Európy. Stredné a západné časti kontinentu pravdepodobne zaznamenajú občasné studené fronty od severozápadu, a preto je teplá anomália o niečo nižšia.

Teplotné anomálie počas zimy. Model ECMWF
Teplotné anomálie počas zimy v Európe. Model ECMWF

Slovensko podľa modelu ECMWF čaká nadpriemerne teplá zima. V priemere budú teploty vyššie o 0,5 až 1 °C, ako napovedá prognóza. 

Čo sa vlhkosti týka, Európu čaká viac zrážok najmä v severných krajinách, kde sa bude pohybovať väčšina systémov nízkeho tlaku. Väčšina krajín Európy vrátane Slovenska čakajú zrážky v rámci hraníc dlhodobého normálu. 

Mnohých čitateľov zaujíma aj to, koľko snehu čaká Slovensko počas tohtoročnej zimy. Modely prezentujú na Slovensku normálne snehové podmienky. O niečo viac snehu oproti priemeru sa očakáva na juhozápade Slovenska.

Anomálie množstva snehu počas zimy v Európe. Model ECMWF
Anomálie množstva snehu počas zimy v Európe. Model ECMWF

Mierne odlišné prognózy

Model UKMO (Met-Office) má mierne odlišný vzorec ako ECMWF. Na tomto modeli vidíme silnejšie teplé anomálie zamerané na stredné a severovýchodné oblasti Európy. To však neznamená, že do našej oblasti nebudú vnikať studené fronty. Znamená to len, že vpády chladnejších vzduchových hmôt budú menej časté.

Teplotné anomálie počas zimy v Európe. Model UKMO
Teplotné anomálie počas zimy v Európe. Model UKMO

Ďalší model CFS (NOAA/NCEP) hovorí, že povrchové teploty sú na väčšine kontinentu, najmä v stredných a východných oblastiach skutočne vyššie ako normálne. Model CFS je veľmi podobný ostatným dvom sezónnym modelom. 

Anomálie teplôt počas zimy v Európe. Model CFS
Anomálie teplôt počas zimy v Európe. Model CFS

Čo sa týka zrážok, predpokladá sa, že Európa bude mať viac zrážok v severnej polovici. Očakáva sa, že južná a stredná časť kontinentu, vrátane Slovenska, bude mať menej zrážok ako zvyčajne a suchšie zimné obdobie. 

Zhrnutie pre Európu a Slovensko

Modely v princípe naznačujú, že nad severnou Európou sa očakávajú normálne až vlhké podmienky, pričom pevninská Európa zažije suchšie podmienky. V krajinách okolo Stredozemného mora budú pravdepodobne nadpriemerné zrážky.

Slovensko by sa vo všeobecnosti malo pripraviť na nadpriemerne teplú zimu o približne 1 °C. Zrážkovo bude zima normálna alebo mierne podnormálna. Viac snehových zrážok by mohlo byť na Podunajskej nížine vrátane Bratislavy.