Dnes ešte teplo. Večer príde zmena a s ňou sneženie a chladné počasie

05.04.2021 o 09:20 - Peter Minárik
  • Článok

Do našej oblasti sa blíži studený front, ktorý prinesie poriadnu zmenu v charaktere počasia. Po dnešnom relatívne teplom dni nás čaká výrazné ochladenie a sneženie aj v nižších polohách.

Dnes ešte teplo. Večer príde zmena a s ňou sneženie a chladné počasie

Slovensko čaká výrazná zmena počasia. Veľkonočný pondelok sa bude niesť v znamení príjemného počasia, no v priebehu večerných a nočných hodín príde k toľko avizovanej zmene, ktorú prinesie studený front, za ktorým k nám začne prenikať veľmi studený, pôvodom arktický vzduch.

Počas dnešného dňa nás čaká ešte prevažne jasné až polooblačné počasie s príjemnými teplotami. Tie sa na našom území vyšplhajú na +10 až +17 °C, čo sú pomerne vysoké teploty. V porovnaní s dlhodobým normálom budú dnešné teploty o 2 až 4 °C vyššie ako je bežné. To však dlho nevydrží.

V utorok sa prudko ochladí

Už zajtra sa budeme nachádzať vo veľmi studenom vzduchu, pri ktorom maximálne denné teploty počas zajtrajšieho dňa vystúpia na našom území maximálne do +10 °C.

Z teplotného nadpriemeru sa tak dostaneme do teplotného podpriemeru a ochladenie bude výrazné. Ochladí sa až o 10 °C, pričom na pocit bude ešte chladnejšie. Pocit chladu totiž bude zvýrazňovať silný severozápadný vietor.

V noci príde dážď a postupne sneženie

Studený front začne počasie na Slovensku ovplyvňovať ešte v prvej polovici noci. Spočiatku sa bude jednať o dážď, ale postupne zrážky začnú prechádzať do snehových. Do zajtrajšieho rána sa rozsneží na takmer celom západnom a strednom Slovensku a na západe pôjde prevažne o zmiešané zrážky.

Sneženie môže byť aj výraznejšie. Numerické predpovedné modely očakávajú, že do zajtrajšieho rána sa snehová pokrývka vytvorí vo viacerých oblastiach Žilinského, Prešovského a Košického kraja. Napadnúť môže od 2 do 8 cm snehu.

Po Veľkej noci sa tak zobudíme do zasneženého a veľmi chladného utorka, pričom príliv studeného vzduchu bude do našej oblasti pokračovať. Chladné tak budú aj nadchádzajúce dni.

Najnovšie správy