Dnes sa búrky vyskytnú na mnohých miestach Slovenska

10.07.2018 o 06:00 - Peter Minárik
  • Článok

Do našej oblasti bude počas dnešného dňa vrcholiť prílev teplého a vlhkého vzduchu. Súčasne začne počasie ovplyvňovať studený front. Vývoj dnešného počasia tak bude veľmi pestrý.

Dnes sa búrky vyskytnú na mnohých miestach Slovenska

Utorok bude na búrky veľmi bohatý. Tie totiž môžu doraziť až v troch vlnách. 

Najskôr sa búrky začnú vytvárať v oblasti hôr a počas popoludnia sa postupne môžu rozšíriť aj do nížin. Počas popoludnia sa bude vyskytovať množstvo jednotlivých prehánok a búrok, ktoré sa len ojedinele budú viazať do väčších zhlukov. Prvú vlnu tak prinesú skôr stacionárne búrky z tepla a s tým súvisia aj nebezpečné sprievodné javy. 

Mal by sa vyskytovať predovšetkým prívalový dážď a v jadrách jednotlivých búrok ojedinele aj krúpy. 

Výraznejšie búrky by mohli doraziť v priebehu neskoršieho popoludnia do oblasti severozápadného Slovenska, najmä do oblasti Považia a Ponitria. Búrky by mali doraziť z Moravy a už prinesú výraznejšie javy.

Najsilnejšie búrky by mala priniesť tretia vlna. Tu je však aj najväčšia neistota toho, či búrky nad naše územie vôbec dorazia. Z Poľska, cez Česko až nad Rakúsko by sa mala tiahnuť výrazná búrková línia, ktorá v neskorších večerných a nočných hodinách môže doraziť od západu nad naše územie. 

V tomto však numerické modely nemajú jasno. Búrky sa totiž tesne pred našimi hranicami môžu rozpadnúť a nad naše územie by tak mohli nakoniec priniesť len dážď.

Aktuálnu situáciu a vývoj tak sledujte v sekcii MeteoWARNing.

Najnovšie správy