Dnes začína astronomická jeseň

23.09.2019 o 08:58 - Ľubomír Franko
  • Článok

Dnes začína na severnej pologuli astronomická jeseň. Od dnes budú dni kratšie ako noci a až no zimného slnovratu sa bude trvanie slnečného svitu skracovať. 

Dnes začína astronomická jeseň

Na severnej pologuli začala meteorologická jeseň už 1. septembra. Tá ale závisí od ročného chodu teploty, zatiaľčo astronomická závisí od polohy a rotácie Zeme vzhľadom k Slnku.

Viac o rozdiele medzi meteorologickými a astronomickými ročnými obdobiami nájdete TU: 

Dnes ráno nastane na jesenná rovnodennosť, čo znamená že noc a svetlá časť dňa sú približne rovnako dlhé. Slnečné lúče dopadajú kolmo na rovník a od dnes budú na severnej pologuli noci dlhšie ako svetlá časť dní (na južne pologuli začína jar a deň bude čoraz dlhší oproti noci).

Jesennú rovnodennosť môžeme pozorovať aj na družicových snímkach. Keďže v čase písania tohto článku ešte na našom území slnko nevyšlo, prikladáme satelitnú snímku z družice nad Indickým oceánom.

Pohľad na Zem z družice nad Indickým oceánom, zdroj: Eumetsat
Pohľad na Zem z družice nad Indickým oceánom, zdroj: Eumetsat

Na satelitnej snímke môžeme pozorovať, že hranica dňa a noci je kolmá na rovník. Deň a noc sú dnes na celom svete rovnako dlhé, s výnimkou pólov. Na severnom póle dnes končí polárny deň a začína sa polárna noc, na južnom póle končí polárna noc a začína sa polárny deň.

Najnovšie správy