Do Európy mieri ďalšia víchrica Jorge. Bude patriť k najsilnejším

28.02.2020 o 19:18 - Peter Minárik
  • Článok

Európa si od veterného počasia opäť nemôže oddýchnuť. Počasie totiž začala ovplyvňovať búrka Jorge, ktorá môže priniesť doteraz najsilnejšie nárazy vetra.

Do Európy mieri ďalšia víchrica Jorge. Bude patriť k najsilnejším

Počas dnešného dňa doznievali na našom území účinky víchrice Bianca a už ďalšia víchrica začína úradovať v oblasti západnej a severozápadnej Európy.

Nemeckí meteorológovia ju pomenovali ako Charlotte. Tá počas víkendu ovplyvní počasie v Nemecku, kde na západe Nemecka môže priniesť nárazy vetra o sile až 100 km/h. Aj u nás zosilnie počas soboty vietor. Fúkať bude južný vietor s rýchlosťou do 50 km/h, na horách do 80 km/h. Väčšie problémy sa však v strednej Európe neočakávajú.

Úplne iná situácia bude v západnej Európe a keďže britskí meteorológovia pomenovávajú tlakové níže podľa seba a túto nazvali ako Jorge, tak v médiach sa tak najbližšie dni budete stretávať práve s týmto pomenovaním.

U nás sa totiž výraznejšie problémy neočakávajú, no vo Francúzsku, či v oblasti Britských ostrovov môže búrka Jorge priniesť vôbec najsilnejšie nárazy vetra počas uplynulých týždňov a vietor môže spôsobiť najväčšie škody.

Vietor na Britských ostrovoch totiž dosiahne rýchlosť aj v nižších polohách v nárazoch do 150 km/h. Meteorológovia vydali výstrahy 3. stupňa.

Silný vietor očakávajú počas nedele aj vo Francúzsku. Na pobreží môžu nárazy vetra prekračovať rýchlosť až cez 100 km/h.

Okrem silného vetra hrozia predovšetkým na Britských ostrovoch aj výdatné zrážky, ktoré môžu priniesť až okolo 50 mm zrážok. Vzhľadom k nasýtenosti pôdy po predchádzajúcich zrážkach tak opäť hrozia povodne.

Cez víkend si tak Európa od vyčíňania počasia opäť neoddýchne. U nás vietor výraznejšie problémy nespôsobí. Problémy prídu až v závere víkendu a na začiatku týždňa, kedy hrozia výdatnejšie zrážky, ktoré vo vyšších polohách budú vo forme snehu.

Najnovšie správy