Do Európy mieri víchrica Alex. Búrka ohrozí viaceré štáty a aj Slovensko

30.09.2020 o 21:30 - Peter Minárik
  • Článok

Už vo štvrtok začne počasie v Európe ovplyvňovať rozsiahla tlaková níž, ktorá sa pred vstupom nad Francúzsko prehĺbi. Počasie bude ovplyvňovať v mnohých štátoch Európy až do konca týždňa.

Do Európy mieri víchrica Alex. Búrka ohrozí viaceré štáty a aj Slovensko

Na pobreží Atlantického oceánu sa počas štvrtka začne prehlbovať rozsiahla tlaková níž. Tú nemeckí meteorológovia pomenovali ako Brigitte, no francúzski a anglickí meteorológovia používajú iné názvy a tí ju pomenovali ako ,,búrka Alex,,. Je však vysoko pravdepodobné, že sa v nasledujúcich dňoch budete stretávať s oboma názvami. V západnej Európe sa bude používať meno Alex a ako začne ovplyvňovať počasie v strednej Európe, tak budete počuť o tlakovej níži Brigitte.

Alex by už vo štvrtok vo večerných hodinách mal v zásadnej miere ovplyvniť počasie v západnej Európe. Medzi prvými zasiahnutými štátmi bude Francúzsko a severné Španielsko.

V noci sa z Atlantiku priženie veľmi silný vietor, ktorý udrie na severné pobrežie Španielska a na pobrežie Francúzska. Vietor by mohol dosahovať nárazy s rýchlosťou až cez 130 km/h. Na pobreží by vlny mohli dosahovať výšku až 5 metrov.

V piatok počas dňa by sa stred tlakovej níže mal presunúť nad západné Francúzsko a vietor by mal silnieť v Portugalsku, vo Francúzsku, v Španielsku a na Britských ostrovoch.

Očakáva sa, že tlak v strede tlakovej níže môže poklesnúť ku 970 hPa. Vietor by mal dosahovať vo vnútrozemí západnej Európy nárazy 100 až 120 km/h a na pobreží 120 až 150 km/h.

Okrem veľmi silného vetra sa v západnej Európe očakávajú aj výdatné zrážky. Tie by mohli priniesť za 48 hodín 30 až 50 mm, ale na pobreží až cez 100 mm zrážok. V piatok večer a v sobotu začne počasie besnieť aj v Alpách a v strednej Európe.

Veľké nebezpečenstvo panuje pre južné, náveterné strany Álp, kde sa očakávajú veľmi výdatné zrážky, ktoré by mohli priniesť cez 100 až 150 mm zrážok v priebehu dvoch dní. Zrážky by mohli rozvodniť toky mohli by spôsobiť aj zosuvy pôdy.

Víchrica Alex, resp. v našom regióne skôr Brigitte ovplyvní počasia aj na Slovensku. V priebehu piatka totiž začne silnieť južný vietor, ktorý bude dosahovať nárazy 50 až 70 km/h, ale najsilnejší vietor sa rozfúka až v noci z piatka na sobotu. 

Počas soboty ba malo byť na našom území veterno. Nárazy vetra by mali dosahovať rýchlosť 60 až 90 km/h, no na hrebeňoch hôr by nárazy vetra mohli presahovať až rýchlosť cez 100 km/h.

V rámci tlakovej níže začne cez naše územie v noci zo soboty na nedeľu postupovať studený front so zrážkami, no na čele tohto studeného frontu by sa mohli vyskytovať aj búrky, ktoré sa v noci zo soboty na nedeľu môžu vyskytnúť na viacerých miestach.

Záver tohto týždňa tak opäť prinesie do Európy vyčíňanie počasia, ktoré bude páchať aj škody.

Najnovšie správy