Do Európy mieri vlna chladu. Snežiť môže aj v nížinách

21.10.2018 o 09:20 - Ľ.F.
Článok

V prvej polovici víkendu sa nám začalo ochladzovať. Cez týždeň dorazí výrazné ochladenie, ktoré môže priniesť sneženie aj do nižších polôh. 

Do Európy mieri vlna chladu. Snežiť môže aj v nížinách

Počas najbližších dní nás čaká chladnejšie obdobie. Nad oblasť Škandinávie sa totiž presunie oblasť nízkeho tlaku vzduchu, po ktorej prednej strane začne od severu do strednej Európy prenikať studený vzduch.

Teploty výraznejšie klesnú. Najchladnejšie bude v stredu a vo štvrtok, kedy k nám od severu prenikne poriadne chladný vzduch. Teplota v hladine 850 hPa (cca 1500 metrov) klesne až k -5 °C. Znamená to, že zrážky, ktoré budú v tejto dobe vypadávať, budú prevažne vo forme snehu. 

Zrážky sa očakávajú najmä v noci z utorku na stredu, kedy bude hranica sneženia klesať. V stredu dopoludnia sa bude hranica na strednom a východnom Slovensku pohybovať už len okolo 400 metrov nad morom. Snežiť tak bude aj v nižších polohách.

V nížinách na Slovensku by zatiaľ snežiť nemalo. To však neplatí pre také Nemecko či Poľsko, kde môže malá vrstva snehu napadnúť už od najnižších polôh.