Do rána nasneží aj 20 cm snehu. Sneh napadne v týchto okresoch

13.04.2021 o 19:39 - Peter Minárik
  • Článok

Počas nasledujúcej noci budú na našom území klesať teploty a spolu s tým aj hranica sneženia. Na severe môže do rána napadnúť až do 20 cm snehu. Snežiť však môže aj v Bratislave, či v Košiciach.

Do rána nasneží aj 20 cm snehu. Sneh napadne v týchto okresoch

Slovensko sa už naplno nachádza v studenom vzduchu, ktorý do našej oblasti prúdi od severu okolo tlakovej výše. Tento studený vzduch sa prepadá až k Jadranu.

Počasie na Slovensku je pod vplyvom vlniaceho sa studeného frontu, ktorý aktuálne na celé územie prináša výdatnejší dážď, no na severe už sneží, pričom hranica sneženia sa bude počas nasledujúcej noci znižovať.

Do rána bude snežiť aj v nížinách

Hranica sneženia sa v týchto chvíľach pohybuje okolo nadmorskej výšky 500 metrov. Do zajtrajšieho rána by mala hranica sneženia klesať ešte nižšie a snehové vločky sa môžu objaviť aj v nižšie položených oblastiach ako je Bratislava, či Košice.

Snežiť síce bude aj v mestách, no je tu jeden zásadný problém a to ten, že teploty by sa v nižších polohách pod nadmorskou výškou 400 m n.m. mali pohybovať nad bodom mrazu. Snehové vločky sa tak na zemi budú držať len veľmi ťažko.

Na severe napadne aj 20 cm

Úplne iná situácia bude panovať na severe našej krajiny, kde by počas noci mali teploty klesať pod bod mrazu. Do rána sa tu ochladí na 0 až -3 °C.

Zároveň by intenzita zrážok mala byť na severe našej krajiny najvyššia, a tak snehová pokrývka bude pribúdať s pomerne veľkou rýchlosťou.

Aktuálne numerické modely počítajú s tým, že do rána sa vytvorí snehová pokrývka v takmer všetkých oblastiach Žilinského, Prešovského a Košického kraja s výnimkou polôh pod 450 m n.m. Tu by sa mal vytvoriť maximálne poprašok.

Od nadmorskej výšky 700 metrov môže pritom pripadnúť aj viac ako 10 cm nového snehu. Najviac snehu sa očakáva na severe Slovenska, kde by do rána mohlo napadnúť aj 20 cm snehu.

Mapu očakávaných snehových zrážok do zajtrajšieho rána nájdete na mape pod článkom.

Najnovšie správy