Dunaj rastie a prekročil 1. povodňový stupeň. V Bratislave ráno prekoná 2.SPA

18.07.2021 o 21:44 - Peter Minárik

Po výdatných zrážkach v Rakúsku a v Nemecku začína rásť hladina Dunaja aj na našom území. Cez slovenský úsek Dunaja sa taktiež preženie povodňová vlna, ktorá bude kulminovať počas pondelka.

Uplynulé dni priniesli do oblasti Nemecka rozsiahle povodne, ktoré sa postarali o najhoršiu prírodnú katastrofu za uplynulé roky v Európe. Po výdatných zrážkach v Nemecku sa rozpršalo aj v Rakúsku.

Počasie tu podobne ako v Nemecku ovplyvňuje výšková tlaková níž, ktorá tu zároveň pumpuje vlhký vzduch v ktorom sa tvoria výrazné zrážky a búrky. Tie nasycujú povodia rieky Dunaj.

V Rakúsku sa situácia zhoršuje

Od včerajšieho dňa v oblasti Horného a Dolného Rakúska pomerne výrazne prší, pričom za 24 hodín spadlo v niektorých oblastiach aj cez 100 mm zrážok. Doteraz najviac zrážok eviduje stanica Wieselburg, kde spadlo viac ako 160 mm.

Výdatné zrážky zasiahli v uplynulých hodinách takmer celé Rakúsko. Najvýdatnejšie pršalo v alpskej oblasti.

Množstvo spadnutých zrážok v Rakúsku od soboty 17. júla 11. hodiny, do nedele 18. júla 11. hodiny, zdroj: facebook.com/@ZAMG
Množstvo spadnutých zrážok v Rakúsku od soboty 17. júla 11. hodiny, do nedele 18. júla 11. hodiny, zdroj: facebook.com/@ZAMG

V niektorých oblastiach sú už záchranné tímy v plnom nasadení. Počítajú s tým, že voda z Dunaja by mohla spôsobiť aj škody.

Stavajú preto protipovodňové bariéry. Tie by mali zabrániť tomu, aby valiaca sa voda spôsobila väčšie škody. 

V rakúskom meste Scheibbs takto pracujú na stavaní protipovodňových bariér, zdroj: BFKDO Scheibbs
V rakúskom meste Scheibbs takto pracujú na stavaní protipovodňových bariér, zdroj: BFKDO Scheibbs

Dunaj prekonal 1. povodňový stupeň

Hladina Dunaja od ranných hodín rastie. Ešte skoro ráno mala výšku 4 metrov a aktuálne o 21:30 prekročil úroveň 1. povodňového stupňa, čo je výška 650 cm, pričom hladina bude ešte rásť.

Po polnoci prekoná métu 7 metrov a v pondelok ráno by mal prekročiť Dunaj v Bratislave úroveň až 2. povodňového stupňa, čo je hladina o výške 750 cm. 

Kulminácia Dunaja sa v Bratislave očakáva v pondelok popoludní, niekde medzi 7,5 až 8 metrov. Konečná výška bude závisieť od situácie v Rakúsku, kde stále prší.