Energetický „blackout“ v Texase: Zima zmrazila elektrárne

16.02.2021 o 15:31 - Texas, Spojené štáty americké - Veronika Salayová
  • Článok

USA v týchto dňoch čelí veľmi studenému počasiu, ktoré zahŕňa hlboký mráz, rýchlu tvorbu námrazy a silný vietor so snežením. 

Energetický „blackout“ v Texase: Zima zmrazila elektrárne
Foto: vtm.zive.cz

Severnú Ameriku zasiahlo neobvyklé ochladenie, ktoré siaha až k mexickým hraniciam. Vpád studeného vzduchu spôsobil v Štátoch mnohé komplikácie.

Situácia ohľadom nepriaznivého počasia je veľmi vážna aj v americkom Texase, kde nastal energetický „blackout“. Kolaps spôsobil silný mráz – v krajine totiž zamrzli veterné aj plynové elektrárne.

Chladné počasie s teplotami okolo -12 ° C spôsobuje, že mrznú rotory veterných elektrární, ale aj infraštruktúra plynovodov a viaznu aj dodávky uhlia. 

Väčšie územné celky sú tak už niekoľko dní odrezané od prúdu. V celom Texase sa výpadky elektriny dotkli až 4 miliónov ľudí.

Najviac postihnuté je mesto Austin, kde zostalo naraz bez elektriky vyše 200-tisíc ľudí. Austin leží na rovnakej rovnobežke ako egyptská Káhira. O to viac prekvapí, že sa tam teraz stretávajú so zimnou búrkou.

Mrznúci dážď sa v Texase podpísal aj pod dodávku energie z veterných turbín. Z dôvodu silnej námrazy bola v štáte odstavená väčšina veterných turbín, rovnako tak aj dodávky plynu. 

Kolaps energetickej siete bol v Texase neodvratný. Dotkol sa pritom aj kľúčovej infraštruktúry, ako je napájanie nemocníc či mobilných sietí.

Situácia by sa mala v nasledujúcich dňoch už zlepšovať. Neobvykle mrazivé počasie by malo do víkendu opadnúť a na nedeľu už meteorológovia v Austine hlásia teploty okolo +19 ° C.

Najnovšie správy