Enormné požiare si na západe USA vyžiadali už desiatky obetí. Oheň neustáva

12.09.2020 o 21:13 - Ľubomír Franko
  • Článok

Desiatky obetí si doposiaľ vyžiadali masívne požiare na krajnom západe USA. V štáte Oregon je nezvestných ďalších niekoľko desiatok. Obrovské požiare sú následkom klimatických zmien a nebezpečnou kombináciou meteorologických podmienok. Boli prekonané už viaceré rekordy. 

Enormné požiare si na západe USA vyžiadali už desiatky obetí. Oheň neustáva

Za posledný týždeň prišlo o život následkom mohutných požiarov v americkom štáte Oregon už 8 ľudí, informovala agentúra AP. Najmenej 11 ďalších prišlo o život v Kalifornii a v štáte Washington. 

Ako udáva polícia v oblasti, v regiónoch Jackson, Lane a Marion je nezvestných už viac ako desiatka ľudí, túto informáciu potvrdila aj guvernérka Kate Brownová. V súvislosti so šírením požiarom bola evakuácia nariadená zatiaľ pre 40-tisíc ľudí. Asi pol milióna obyvateľov je v pohotovosti, pripravených na okamžitú evakuáciu. 

Vedci a meteorológovia v oblasti pripisujú tohtoročnú rekordnú požiarnu sezónu kombinácii meteorologických faktorov a klimatickým zmenám. Z hľadiska meteorológie za vznik požiarov mohlo dlhotrvajúce sucho, rekordne vysoké teploty a silný vietor v kombinácii s búrkami. Odhaduje sa, že väčšinu požiarov zapálili blesky z búrok, iné boli založené nedbalosťou ľudí. Aktívnych požiarov je momentálne viac ako 100.

Tohtoročné požiare sú na západe USA rekordné. Podľa NASA zhorelo za tento rok v Kalifornii už viac ako 1,2 milióna hektárov, čo je rekordná hodnota, najvyššia v histórii satelitných pozorovaní. Až šesť z prvej dvadsiatky najväčších požiarov zaznamenaných v Kalifornii, sa vyskytli počas tohto roka. 

Požiare prinášajú okrem obrovských škôd aj ďalšiu nebezpečnú hrozbu a tou je dym. Koncentrácie nebezpečných látok dosahujú na západnom pobreží USA mimoriadne hodnoty. Informácie o nebezpečných aerosóloch zbierajú prístroje na družiciach ako Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS) alebo Ozone Mapping and Profiler Suite (OMPS).

Koncentrácia aerosólov v atmosfére, zdroj: NASA
Koncentrácia aerosólov v atmosfére, zdroj: NASA

Podľa Colina Sheftora, vedca zaoberajúcim sa atmosférou v NASA Goddard Space Flight Center, boli na západnom pobreží namerané najvyššie koncentrácie dymu, aké kedy prístroj OMPS zaznamenal.

Ešte 7. septembra preletela ponad západné pobrežie družica Calipso, ktorá preletela ponad mohutný oblak dymu typu pyrocumulus. Ten sa nachádzal v oblasti požiaru s názvom Creek fire. Družica zistila, že dym sa dostal až do výšky 17 kilometrov nad zemským povrchom, čo je už spodná stratosféra a zároveň najvyššia zaznamenaná výška oblaku pyrocumulus v histórii.

Dym sa dostal až do atmosféry, zdroj: NASA
Dym sa dostal až do stratosféry, zdroj: NASA

Podľa NASA sa pri požiaroch v roku 2020 dostalo do ovzdušia najviac uhlíkových emisií od začiatku evidencie požiarov do Globálnej databázy uhlíkových emisí požiarov v roku 1997. Tohtoročné emisie pri požiaroch pritom prekonali už všetky predchádzajúce ročné emisie požiarov v databáze.

Masívne požiare výrazne zhoršili kvalitu ovzdušia na západnom pobreží. Niektoré scény vyzerajú ako z katastrofických filmov, napríklad tie z oblasti známeho mostu Golden Gate v San Franciscu. 

Najnovšie správy