Európa sa pripravuje na besnenie počasia. Víchrica Alex sa už začína formovať

01.10.2020 o 15:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Práve v týchto chvíľach sa nad Biskajským zálivom formuje očakávaná a nebezpečná búrka Alex. Postupne bude čoraz viac naberať na sile a spôsobovať veľké škody. Počasie ovplyvní dokonca aj na Slovensku.

Európa sa pripravuje na besnenie počasia. Víchrica Alex sa už začína formovať
Ilustračné, Foto: halifaxtoday.ca

Alex pri svojom smerovaní smerom na východ začne rýchlo rásť. Už vo večerných hodinách môže prinášať vietor o sile až hurikánu.

Víchricu, ktorá ovplyvní počasie v takmer celej Európe, pomenovali francúzski meteorológovia Alex. Alex zasiahne severozápad Francúzska počas nočných hodín zo štvrtka na piatok. Do rána sa presunie nad Lamanšský preliv.

Tam sa spojí s búrkou, ktorá sa presúva z Biskajského zálivu do severozápadného Francúzska a cez Lamanšský prieliv do južného Anglicka. V týchto oblastiach sa očakáva silný nárazový vietor, ale aj výdatné zrážky, ktoré môžu spôsobiť povodne.

V Taliansku sa očakávajú vysoké úhrny zrážok, Foto: facebook.com/Tornado in Italia
V Taliansku sa očakávajú vysoké úhrny zrážok, Foto: facebook.com/Tornado in Italia

V nasledujúcich dňoch potom ovplyvní počasie aj v ostatných kútoch starého kontinentu. Talianski meteorológovia očakávajú na náveternej strane pohorí 48 hodinový úhrn zrážok aj vyšší ako 400 mm.

Prejavy víchrice Alex budeme vnímať aj na Slovensku. Už počas zajtrajšieho dňa začne silnieť vietor, ktorý môže v nárazoch dosahovať rýchlosť 50 až 70 km/h. V sobotu bude ešte rýchlejší, keď sa očakávajú nárazy od 60 do 90 km/h, pričom na hrebeňoch hôr môže presahovať rýchlosť 100 km/h.

Zo soboty na nedeľu bude navyše cez naše územie prechádzať studený front. Ten prinesie nielen zrážky, ale aj búrky, ktoré sa môžu vyskytnúť na viacerých miestach.

Najnovšie správy