Europarlament odhlasoval zrušenie striedania času

26.03.2019 o 14:01 - Peter Minárik
  • Článok

Pred niekoľkými minútami sa uskutočnilo hlasovanie v Európskom parlamente. Europoslanci odhlasovali zrušenie striedania času v Európskej únii.

Europarlament odhlasoval zrušenie striedania času

Každoročnej zmene striedania zimného času za letný a naopak je definitívny koniec. Europoslanci dnes odhlasovali zrušenie striedania času. Naposledy si hodinky posunieme v roku 2021.

Európsky parlament schválil zrušenie striedania času a teraz je na jednotlivých členských štátoch, aby sa dohodli a smernicu EÚ zapracovali do národnej legislatívy.

Každý členský štát si má sám vybrať, či si ponechá letný alebo zimný čas. Krajiny, ktoré si ponechajú letný čas si naposledy posunú hodinky v marci roku 2021. Krajiny, ktoré si chcú ponechať zimný čas si posunú hodinky naposledy v októbri roku 2021.

O názor sa Európska únia pýtala všetkých občanov EÚ. V online dotazníku, ktorý vyplnilo 4,6 milióna ľudí sa až 80% ľudí vyjadrilo za zrušenie striedania času, pričom väčšina z nich si chce ponechať letný čas.

Väčšina Slovákov sa vyjadrila, že si chce ponechať letný čas. Len zhruba 30 % si chce ponechať zimný čas.

výsledok hlasovania ankety EÚ
výsledok hlasovania ankety EÚ

Z okolitých krajín chce väčšina ľudí taktiež ponechať letný čas, pričom len Česi majú iný názor. Tí si chcú ponechať zimný čas..

Slovenské ministerstvá sa však priklonili k ponechaniu si zimného času aj napriek opačnej voľbe väčšiny verejnosti. Vláda však oznámila, že nič nie je ešte definitívne a bude závisieť od dohody s okolitými krajinami, ktorý čas si ponecháme.

Ak by sme si ponechali zimný čas, tak dlhé letné večery by boli minulosťou. Slnko by vychádzalo už okolo tretej hodiny rannej. Naopak, nevýhodou zavedenia letného času by bolo to, že v zime by bola tma až do ôsmej hodiny rannej, no večer by Slnko zapadalo až po 17:00.

Najnovšie správy