Európu dnes zasiahnu intenzívne búrky. Na Slovensko dorazia večer

21.06.2021 o 09:42 - Ľubomír Franko

V priebehu pondelka sa v strednej Európe opäť vyskytnú intenzívne búrky. Zasiahnu viaceré oblasti, pričom priniesť môžu silný nárazový vietor, veľké krúpy a intenzívne prívalové zrážky.

Európu dnes zasiahnu intenzívne búrky. Na Slovensko dorazia večer

V pondelok čaká Európu búrlivý deň. Intenzívne búrky môžu spôsobiť škody na mnohých miestach, pričom sa očakávajú veľké krúpy, silný vietor, ale aj intenzívne prívalové zrážky.

Európska služba na predpoveď búrok ESTOFEX dnes vydala výstrahu pred búrkami pre rozsiahlu oblasť od východného Francúzska až po západné Poľsko či západ nášho územia.

Predpoveď búrok služby ESTOFEX, zdroj: Estofex.org
Predpoveď búrok služby ESTOFEX, zdroj: Estofex.org

V tejto oblasti varujú druhým výstražným stupňom. Očakáva sa tam vznik línie búrok, ktoré budú postupovať ďalej na východ, pričom vo večerných hodinách môžu búrky zasiahnuť aj západ Slovenska.

Ďalšia oblasť sa nachádza na Balkáne, kde sa takisto očakávajú výraznejšie prejavy búrok. Očakávajú tam najmä prívalové zrážky a krupobitie.

Dôvodom silných búrok je prítomnosť vlhkého a teplého vzduchu pri povrchu.

Zároveň sa po okraji tlakovej níže so stredom nad Biskajským zálivom dostáva do oblasti strednej Európy chladnejší vzduch v stredných vrstvách troposféry. To vedie k výraznej tvorbe búrok.

V našej oblasti budú sprevádzané hlavne výraznejším nárazovým vetrom a krupobitím.

Nezávisle od silných búrok, ktoré dorazia večer, sa očakávajú na mnohých miestach Slovenska popoludňajšie búrky. Viac sa o nich dočítate TU.

Búrky budeme sledovať online a ich postup môžete sledovať aj naživo na našom iRadare.