Európu v piatok zasiahnu silné búrky, ktoré môžu priniesť aj tornáda

23.07.2020 o 18:52 - Peter Minárik
  • Článok

Piatok prinesie poriadne búrlivé počasie, ktoré nezasiahne len naše územie, ale aj mnohé európske krajiny. Najhoršia situácia bude pri Jadrane.

Európu v piatok zasiahnu silné búrky, ktoré môžu priniesť aj tornáda

Prehlbujúca sa tlaková níž v oblasti severného Jadranu prinesie počas piatka do Európy poriadne búrlivé počasie. Očakávajú sa veľmi intenzívne búrky, ktoré budú sprevádzané nebezpečnými sprievodnými javmi.

Tlaková níž sa nad Jadranom začne prehlbovať už počas nasledujúcej noci. Tá zabezpečí, že oblasti v okolí Jadranu a Balkánu budú zásobované teplým a vlhkým vzduchom.

Tento vzduch sa následne bude labilizovať a v takomto prostredí budú vznikať pomerne intenzívne búrky, pred ktorými varuje aj meteorologická služba Estofex.

Tá pre širšie oblasti severného Jadranu vydala varovanie 2. stupňa. Očakávajú sa tu totiž silné búrky, ktoré budú sprevádzané krúpami, ktoré môžu byť aj veľmi veľké.

Šanca je aj na silný nárazový vietor a podmienky prajú tvorbe multicelárnych a supercelárnych búrok. Tie by mohli priniesť aj tornádo.

V ohrození sú aj ďalšie krajiny v širšom okolí, vrátane nášho územia. Tu je však pravdepodobnosť výskytu týchto javov nižšia a očakáva sa skôr prívalový dážď.

Prvé búrky by sa na našom území mali vyskytovať už okolo poludnia.

Najnovšie správy