Európu zasiahne orkán Alexander

03.03.2019 o 10:53 - Peter Minárik
  • Článok

V Európe sa v nasledujúcich hodinách opäť výrazne zhorší počasie. Hlboká tlaková níž prinesie veterné počasie do mnohých krajín.

Európu zasiahne orkán Alexander

Európu čaká besnenie vetra, ktorý bude v nárazoch dosahovať rýchlosť až cez 120 km/h, čo sú už nárazy o sile orkánu. Najsilnejší vietor zasiahne Britské ostrovy a pobrežie Francúzska, no silný vietor zasiahne aj naše územie. 

Počasie v Európe ovplyvní presúvajúca sa hlboká tlaková níž s menom Alexander, ktorej stred sa počas dnešného dňa bude presúvať cez oblasť Britských ostrovov.

Tlak v strede tejto tlakovej níže bude klesať aj pod 980 hPa čo sú už výrazne hodnoty. Silný vietor spolu s výdatnými zrážkami zasiahne už počas dnešného dňa oblasť Britských ostrovov.

Nárazy vetra môžu dosahovať až 150 km/h a spadnúť môže aj 40 mm zrážok. Na škótskych vrchoch sa očakáva, že môže napadnúť až 10 cm snehu.

V priebehu noci na pondelok začne vietor od západu silnieť aj v západnej a v strednej Európe. Nárazový vietor bude silnieť od západu smerom k východu a poryvy vetra môžu presahovať rýchlosť 100 km/h.

V pondelok zasiahne silný vietor aj naše územie. Ešte počas dňa sa môžu teploty šplhať až k +20 °C, no v priebehu večera najmä západné Slovensko čaká nárazový vietor, ktorý môže dosahovať rýchlosť aj okolo 25 m/s.

Najnovšie správy